Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Az udvar térkövezése

Az udvar térkövezése
Az udvar térkövezése praktikus és esztétikai okokból is fontos, hiszen segít rendezetté és könnyen karbantarthatóvá tenni a környezetet. Emellett a térkövek tartósak és strapabírók, így hosszú távon is megbízható megoldást jelentenek, miközben szebbé varázsolják a kertet, a járdát vagy az autóbeállót. De melyik anyagot is válasszuk erre a célra?

A térkövezés lépései

Bármilyen anyagot választ, a térkövezés két szakaszban történik – az alap előkészítése és a térkövek, járdalapok lerakása.

A térkövezés a földmunkával kezdődik, amelyhez szükség van egy nagy teherbírású, megfelelő vízelvezetéssel rendelkező fagyálló aljzat kialakítására. A vízelvezetés érdekében az alap lejtése 2,5%-os legyen, majd erre vízelvezető fóliát tesznek, hogy a víz ne hatolhasson be a homokból és durva kavicsokból álló rétegbe. Következnek a járdaszegélyek és csatornák, majd egy durvább szemcsés vízelvezető homokréteg.

A térkő lerakását a saroktól kezdjük. A lapok vagy kockák közét szabadon kell hagyni a fugáknak, amelyek átvezetik és kiegyenlítik a terhelés által a kövek között keletkező feszültséget.

A térkövek és járdalapok megjelenésükben, fizikai tulajdonságaikban, a karbantartás módjában és árukban különböznek. Az anyagok beszerzésének és lerakásának, valamint a maximum 50 centiméteres pufferalap előkészítésének ára hozzávetőlegesen 8000 Ft/m2.

Népszerű térkő fajták

Beton térkövek

A betonlapokat széles körben használják: járdák, parkolók, bekötőutak, udvarok és kerti utak burkolására.

Nem feltétlenül kell négyszög alakúnak lenniük, a kínálatban különböző formájúakkal találkozhatunk napjainkban, például hatszögekkel, háromszögekkel és hasonlókkal. A betonlapok többfélék lehetnek: mosott felületű, kétrétegű betonlapok, amelyeknél a felületi réteg nyomás alatt történő mosásával felfedik a beton szerkezetét, ezáltal pedig természetesebb megjelenésűek lesznek; a homokfúvott betonlapoknál is eltávolítják a felületi réteget, de finom homokfúvással, amelynek eredményeképpen érdes, csúszásmentes felületet kapnak; a sima betonlapok minimalista megjelenésűek; a gyeprácskő pedig azok számára megfelelő, akik szeretnék megőrizni a növényzetet udvarukban.

Behaton térkő

A behaton térkövek a betonlapokhoz tartoznak, de tulajdonságaik miatt gyakran külön anyagként különböztetik meg. Cementből készülnek, adalékanyagok, úgynevezett lágyítók hozzáadásával, amelyek hozzájárulnak a térkövek mechanikai jellemzőihez.

Az utóbbi években több okból rendkívül népszerűek voltak – követik a terep konfigurációját és alkalmazkodnak a kisebb változásokhoz, tartósak, érdekesek és megfizethetőek. Sokféle színben, mintában és formában kaphatóak.

A piacon vibropréselt térkövek is elérhetők, amelyek alacsonyabb nedvességtartalmú betonkeverékből készülnek, hidraulikus rezgőprésekben, valamint vibroöntvények, amelyeket vibrációs asztalokon műanyag formákba öntve állítanak elő. Az első előállítási mód a gyakoribb.

A behaton térköveket az élek alakja alapján is kiválaszthatja, amelyek sima, hullámos vagy dombornyomottak lehetnek. Az egyenes élek monolit felületet biztosítanak és a kocsik mozgatására alkalmasak. A ferde élek jobb vízelvezetést tesznek lehetővé és hangsúlyozzák az egyes térkövek alakját. A dombornyomott élű behaton térkövek a macskakövekre emlékeztetnek és rusztikus megjelenésű felületeket alkotnak.

Kültéri térkövek

Az udvart gránit térkövekkel vagy kültéri kerámia lapokkal is burkolhatja. A gránit kockakövek rendkívül hosszú életűek, az aszfalt megjelenése előtt útburkolatként használták. A gránitkockákat, amelyek általában a szürke különböző árnyalataiban jelentkeznek, különösen ívelt, azaz szabálytalan felületek burkolására használják.

Meredekebb lejtőkön és nedves körülmények között azonban nem alkalmasak.

A kültéri használatra szánt kerámialapokat például teraszok burkolására használhatják, amelyek telepítésének, lerakásának ára körülbelül 7000 Ft/m2.

A kültéri járólapok felülete durva, érdes, így biztosítják a csúszásgátló tulajdonságaikat. Az R10, R11, R12 jelzi az érdes felületet. Minél nagyobb az R betű mellett álló szám, a burkolat felszíne annál érdesebb. Fontos, hogy kültéri használatnál a járólapok vízfelvétele 0,5%-nál kisebb legyen. Mivel a beltéri burkolólapokkal ellentétben a kültéri burkolólapok folyamatosan ki vannak téve az olyan káros hatásoknak, mint az eső, a hó, a hőmérséklet-ingadozások, ellenállóbbnak és erősebbnek kell lenniük.

Esztétikai szempontból érdemes szürkés színű kültéri burkolólapokat, térköveket választani, így a por kevésbé látható rajtuk.

Tartalomhoz tartozó címkék: kert