Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Mire van szükségünk a csempézéshez?

A csempézés sokak számára olyan bonyolult feladatnak tűnik, amely mindenképpen szakember jelenlétét kívánja. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy ha valaki megfelelően tájékozódik és odafigyel, akkor hamar megtanulhatja az alapokat és akár ki is csempészheti a saját fürdőszobáját is.

Lássuk, mire van szükség a csempézéshez, mi a menete és mennyire bonyolult mindez?

A csempézés menete

Nagyon fontos, hogy otthoni csempézés esetén mindenképpen be kell szerezni a megfelelő eszközöket és megteremteni az ideális feltételeket. A csempén kívül mindenképpen szükség lesz fugára és csemperagasztóra is, de nem maradhat ki a sorból a szilikonos tömítőanyag sem.

Ám ahhoz, hogy biztosan mindent maradéktalanul beszerezzünk, érdemes átlátni a folyamat minden részét. Lényeges továbbá, hogy minden esetben minőségi anyagokkal dolgozz és semmivel ne spórolj, ugyanis ez ebben az esetben nem fizetődik ki hosszú távon, különösen ha ragasztásról vagy fugázásról van szó.

Csempe leverése

1. Előkészítés

Nagyon fontos, hogy a fal legyen tiszta és száraz, illetve egyenletes is. Ez nyújt ugyanis tökéletes alapot a csempézéshez, ami nélkül bizony nem garantált, hogy tartós és tökéletes lesz a végeredmény. 

2. Mérések és jelölések

A következő lépés az, hogy egy vízmérték segítségével rajzold fel az első csempesor helyét, amelyhez később igazíthatod majd a többi darabot. Ehhez használj mindenképpen szintezőlécet is, amelyen praktikus bejelölni a csempék méretét is. Ez a vágásnál nagy segítség lesz majd. 

3. A vágás

Ezzel pedig el is érkeztünk a vágás folyamatához. Ha biztos vagy abban, hogy a mérések során tökéletesen pontos és precíz voltál, akkor jöhet a méretre vágás a csonka sorokhoz. Ha életedben először használsz csempevágót vagy nincs e téren nagy rutinod, akkor célszerű a csempe hátoldalán egy ceruzával megjelölni a vágás helyét, így biztosan minden milliméterre pontos lesz majd.

A csempevágó használata

Milyen csempevágót vegyek?

4. A felhelyezés

Ezen a ponton veszed majd hasznát a glettvasnak, a csempekeresztnek, fugázó pálcikának és a simítónak is. Ezen felül pedig egy szivacsra és tiszta rongyra is szükség lesz majd. A csemperagasztó felvitelénél nagyon gyorsan és pontosan kell dolgozni, de semmiképpen ne kapkodj! Ajánlott kisebb adagokban kikeverni az anyagot, így nem kell attól tartani, hogy idő előtt megszárad.

Kézi csempevágó rendelés

A csempék felpakolásánál lassan, egyesével haladj és kövesd a szintezőlécet, így nem fogsz eltérni a megjelölt tervedtől. Fontos, hogy két csempe közé mindenképpen rakj úgynevezett fugakeresztet, így biztosan nem fognak összecsúszni a lapok! Ezeket ki tudod venni, ha megszáradt a ragasztó. 

5. Fugázás

Ha készen vagy és minden csempe felkerült, a ragasztó pedig megszáradt, jöhet a fugázás. Ezzel az anyaggal nem érdemes spórolni, de a felesleget a megkötés előtt mindenképpen töröld le! Bizonyos helyeken érdemes szilikont is használni  a tökéletes szigetelés érdekében!

Asztali csempevágóinkat itt találod

6. Csempe fúrás

Amennyiben polcot, zuhanytartót vagy egyéb dolgot szeretnénk a falra helyezni, mindenképpen várjuk meg a teljes száradást, mielőtt fúrni kezdenénk! Ehhez jelöld ki a fúrás helyét, majd pontozóval üss egy kis mélyedést és csak ezután kezdj el fúrni! 

Végül ha mindennel elkészültél, egy puha ronggyal megtakaríthatod a csempézett felületet. Ezen a ponton pedig eljön az egész csempézés legjobb része: gyönyörködhetsz a munkádban. Ha mindent megfelelően csináltál, akkor a helyiség most pontosan úgy néz ki, ahogy azt előzetesen megálmodtad.

Ennél jobb érzés pedig nincs is. Ráadásul minden egyes alkalommal eszedbe juthat, akárhányszor ránézel erre a falfelületre.