Egyre több kerttulajdonos, hobbikertész, gazdálkodó dönt a csepegtetős öntözés mellett. Nem véletlenül, hiszen megannyi előnnyel jár ennek az eszköznek az alkalmazása. Víz-, idő-, pénzmegtakarítás, hogy csak néhányat említsünk.
Napjainkban az egyik leghatékonyabb öntözési módszerként tartjuk számon, éppen ezért 5+1 nyomós érvet, illetve előnyt mutatunk be neked, amely a csepegtetős öntözés mellett szól. Mielőtt ezt megtennénk, tisztázzuk, pontosan mit jelent, hogyan működik az öntözés ezen formája.
Mi a csepegtetős öntözés
A csepegtetős öntözés egészen egyszerűn azt jelenti, hogy a vizet a hagyományos kézi locsolás, szórófejes vagy más, egyéb módszerekkel, felülről történő öntözés helyett a talaj szintjén, lassan és koncentráltan juttatjuk el a növényekhez. Ezek a típusú öntözőrendszerek egy hosszú csőhöz rögzített szórócső segítségével működnek. Így valósulhat meg a mind pontosabb helyen történő öntözés, mely nagyban megkönnyíti munkádat, ha veteményesed, virágoskerted mindennapi ápolásáról van szó.
A csepegtetős öntözés előnyei
1. Víztakarékosság, vízhatékonyság
Ez a két, igen fontos jelző szoros összefüggésben áll egymással. A csepegtetős öntöző rendszerek pontosan oda juttatják a vizet, ahová kell, így a vízmennyiség legalább 90-95%-a éri el a talaj felszínét. Egyéb módszerek esetében a felhasznált víz 20-30%-a vész kárba, például az öntözés magassága és távolsága, a párolgás, az adott napi hőmérséklet következtében.
Locsolásra szükség van, enélkül a növények kiszáradnak, nem tudnak fejlődni, elmarad a virágzás, nem lesz termés. Gondoljunk csak az elmúlt évek nyári hónapjaira, melyek mind nagyobb kánikulát, szárazságot és aszályt eredményeztek. Kisebb kertek esetében is rendkívül nagy jelentőséggel bír a tudatos, takarékos vízfogyasztás, melyhez kiváló megoldás a csepegtetős öntözés. Egyenletes, folyamatos öntözést tesz lehetővé, növeli a vízhatékonyságot, csökkenti a felhasznált víz mennyiségét. Ha gyűjtöd az esővizet, még tudatosabb és eredményesebb lehetsz a locsolást illetően!
2. Költségcsökkentés
Az előzőekben leírtak a költségeid csökkenését eredményezik. Minél alaposabb locsolási technikát alkalmazol, annál kevesebb vizet, illetve áramot használsz. Mindezt már rövid távon tapasztalhatod, főként a locsolási főszezonban. Maga az öntözőrendszer egyszeri befektést igényel, hosszú távon tudod használni, ráadásul megfizethető áron elérheted őket.
3. Hatékony növényvédelem
Csepegtető öntözéssel kisebb valószínűséggel támadják meg különböző betegségek a növényeket. Hogy miért? A víz közvetlenül a növények tövéhez jut, míg többi része, beleértve a leveleket, száraz marad. A nedves közeg kedvez a gombás és egyéb kórokozók megtelepedésénék, a nedvességet elkerülve kevesebb az esélye az ilyen jellegű betegségek kialakulásának - így fontos szerepet játszik a növényvédelemben is.
4. Kevesebb gyom
Azáltal, hogy a felhasznált víz a növények gyökereihez kerül, a veteményes, a virágoskert többi része nem kerül öntözésre. Elegendő víz hiányában a gyomnövények mennyisége látványosan kevesebb lesz, minden bizonnyal minimális időt és energiát kell gyomtalanításra fordítanod.
5. Talajerózió csökkentése
Az erózió a hobbi kertészek, kistermelők, nagyobb gazdáságok számára egyaránt problémát jelent. Ennek következtében a víz, a szél kimossa a talajból a tápanyagokat, szerves anyagot, talajrészecskéket, melyek tavak, folyók vizeibe jutnak. Nem ott és akkor hasznosulnak az értékes anyagok, ahol és amikor kellene. Az elfojt víz gyakran tartalmaz különféle növényvédő szereket, műtrágyát, egyéb anyagokat, melyek vizeink élővilágára hatással vannak. Csatornákba kerülve eléri ivóvizünket, amelynek minőségére, tisztaságára ugyancsak jelentős hatást gyakorol.
Ha a növények és az adott talajtípusnak megfelelő vízmennyiséggel öntözünk, elkerülhetjük a túlöntözés okozta eróziót. A jól beállított és megfelelő helyen történő öntözés csökkenti a talajerózió mértékét, ami környezetvédelmi szempontból nem elhanyagolható!
5+1. Tápanyag utánpótlás
Tudtad, hogy a csepegtető öntöző berendezéseken keresztül folyékony állapotú műtrágyát is kijuttathatsz a locsolás során? Nagy előnye, hogy a műtrágyás oldalt nem érintkezik a növények levélzetével, továbbá a gyomnövényekkel sem. Közvetlenül a növény gyökérzeténél tudják kifejteni hatásukat, ezzel elősegítve fejlődésüket.
Az öntözést a kora reggeli vagy az esti órákra érdemes időzíteni. A módszer sajátossága miatt nem kell aggódnod azon, hogy a növényzet túl sokáig marad nedves.