Ha valaki dolgozik, akkor bizony benne van a pakliban, hogy esetleg valamilyen baleset is éri, hiszen csak az hibázik, aki ténykedik. Különösen igaz ez a otthoni barkácsolások esetében, amikor sok szúrós, kemény, éles vagy éppen forró eszköz van az ember keze ügyében. Fontos tudni azonban, hogy ezek ellen lehet tenni, sőt, számos olyan apró dolog van, amire odafigyelve elkerülhetők ezek a sérülések.
A biztosítók 2020-as tájékoztatása szerint a leggyakoribb otthoni balesetek között az elmúlt esztendőben a forrázás, a kertészkedés közben bekövetkező balesetek, a tetőről való leesés, valamint a barkácsolás közben elszenvedett sérülések, elcsúszások voltak. Vagyis a kertben, garázsban, műhelyben való tevékenykedés különösen kiemelt helyen szerepelnek veszélyességi szempontból. Pontosan ezért annyira fontos beszélni minderről.
Mégis milyen baleset fordulhat elő barkácsolás közben?
Bár számos potenciális veszélyforrás létezik, amelyek mind az otthoni barkácsolás közben leselkednek ránk, mégis vannak ezek között igen gyakran előfordulók is. A biztosítók 2020-as jelentése szerint kiemelkedik ezek közül a flexelés közbeni sérülés, a létráról való leesés, a kézi szerszámmal történő kézsérülés, valamint a láncfűrésszel, sarokköszörűvel történő baleset is.
A barkácsolás közbeni balesetek gyakoribbá váltak
Tény, hogy az elmúlt időszakban megnőtt a hasonló balesetek száma, amelynek az lehet az oka, hogy a pandémia miatt az emberek többet voltak otthon és több idejük volt a korábban elhalasztott ház körüli teendők, felújítási jellegű munkák elvégzésére.
Mit lehet tenni otthon a saját testi épségünk védelmében?
Bár a házban és a kertben gyakran nem fordítanak nagy hangsúlyt rá, mégis nagyon fontos a megfelelő ruházat viselése akkor is, ha át sem lépjük a küszöböt és végig otthon vagyunk. Érdemes nagy figyelmet fordítani például a zárt cipő viselésére akkor is, ha odakinn éppen kifejezetten meleg van. A megfelelő munkáscipő ugyanis megvédi a lábfejet, a lábujjakat, sőt, még a talpat is. Egy szandálban vagy papucsban viszont nehezen elkerülhetők a sérülések. Szintén lényeges az, hogy milyen ruházatot viselünk, hiszen a megfelelő darabok megvédhetnek a sérülésektől.
Egy megfelelő póló, nadrág vagy akár pulóver vagy kabát hatalmas védelmet nyújthatnak a test különböző területein. Vagyis nem lehet elégszer hangsúlyozni azt, hogy akkor is szükség van a megfelelő védőruházatra, ha úgy tűnik, az adott cselekvés során semmilyen veszély nem leselkedik ránk.
A megfelelő felszereltség igencsak fontos, nagyon sokan, akik otthoni barkácsolásba kezdenek, ott rontják el, hogy nem vásárolnak megfelelő eszközöket a feladatra. Egy bútort talán meglehet próbálni megjavítani az otthoni csavarhúzóval, viszont egy használt laptopot szinte lehetetlenség.
A kezek védelme mellett sem mehetünk el szó nélkül, sőt! Szabad kézzel bármihez hozzálátni elképesztően veszélyes lehet, így mindig érdemes az adott tevékenységnek megfelelő munkáskesztyűt viselni. Ezekből már létezik olyan is, ami például vágásmentes, vagyis éles, szúrós tárgyak használata mellett is óvják a kezeket. Emellett az olyan kiegészítőkből is érdemes betárazni, mint például egy védőszemüveg vagy egy hegesztőpajzs. Ezeket így mindig elő lehet venni, amikor szükség van rá.
A megfelelő ruházat viselése mellett van egy másik nagyon fontos tényező is, amelyre érdemes figyelmet fordítani a biztonságos barkácsolás terén. Ez pedig a megbízható, minőségi szerszámok használata. Hiszen egy megfelelően működő, jó minőség szerszámmal nagymértékben lecsökkenthető a balesetveszély és elkerülhetők a sérülések. Lényeges ezek előírás szerinti, rendelésszerű használata is, amelyről érdemes tájékozódni a mellékelt útmutató alapján.
Mindezek apróságnak tűnhetnek, de mégis számos különböző dologra érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy az otthoni barkácsolás során elkerülhetők legyenek a balesetek. Így akár valaminek a megjavításáról, akár a hobbidnak való hódolásról van szó, biztos lehetsz abban, hogy célt ér a tevékenységed és nem leszel gazdagabb egyetlen sérüléssel sem.