Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Hidraulikus emelő berendezések - krokodil emelők, olajemelők

Hidraulikus emelő berendezések - krokodil emelők, olajemelők

Most nézzük meg részletesebben és járjuk jól körbe ezt a témát is. A hidraulikus emelő igen gyakran használt eszköz a minden napjainkban a kézi erő megsokszorozására. Legegyszerűbb formája egy kis keresztmetszetű henger, amely nagy keresztmetszetű hengerhez csatlakozik csővezetéken keresztül. A rendszert vízzel vagy olajjal, esetleg különleges hidraulikafolyadékkal töltik fel. A vékony hengerben kis erővel elmozdított dugattyú átnyomja a folyadékot a nagy hengerbe, amely következménye lesz, hogy a dugattyúját sokkal nagyobb teherrel szemben képes lesz elmozdítani.

Alkalmazása napjainkban
A hidraulikus emelő egyik közismert alkalmazása a sok terület közül, például a kézi működtetésű autóemelő, amely a gépkocsi- és gumiabroncs-javító műhelyekben nélkülözhetetlen szerszám. Ezek a hidraulikus emelők a kis dugattyút szivattyúként használva egy olajtartályból szívják a folyadékot, majd benyomják a munkahengerbe és ezzel fokozatosan felemelik a gépkocsit. A szívócsőbe épített vissza csapószelep lehetővé teszi a tartályból való szívást de megakadályozza, hogy a nyomóütem során a kiszívott folyadék visszaáramoljon. A nyomócsőbe szerelt visszacsapó szelep viszont azt akadályozza meg, hogy a szívó ütem alatt visszasüllyedjen a munkahenger dugattyúja azonban szabad utat enged a munkafolyadéknak a szivattyútól a munkahenger felé a nyomó ütem folyamán. A szerelés befejeztével a gépkocsi leeresztéséhez egy megkerülővezeték kinyitásával a munkadugattyúra a gépkocsi súlyából eredő nyomás visszanyomja a hidraulika folyadékot a tartályba, és az autó ismét saját kerekeire áll. Ezen az elven sok szerszám működik. Mindjárt itt is van a kedvencem a raklapokat szállító kézi targonca a béka szintén hidraulikus emelővel veszi fel a terhet. Általános célú emelőkkel igen nagy terheket még épületeket, hidakat, nagy acélszerkezeteket is fel lehet emelni amellett, hogy helyszükségletük igen kicsi. Kábelek kifeszítéséhez szintén különleges kiképzésű hidraulikus emelőket használnak. Látványos eredményeket érnek el a tűzoltók azokkal a hidraulikus ollókkal, amelyekkel balesetek során megsérült kocsik karosszériáját vágják szét a bennrekedt áldozatok kimentésére.

Egyébként az egyik kedvenc hidraulikus emelőt - azaz a krokodil emelő választékunkat itt találjátok. Itt pedig a másik kedvenc az olajemelő vagy más néven palack emelő található.


Hidraulikus emelőállványok és targoncák
Akkor kövessük és nézzük meg őket egyenként: Az önjáró hidraulikus emelőállványok rendkívül széles körben és szerteágazó munkafolyamatokhoz felhasználható mobil eszközök. Önálló meghajtásuknak köszönhetően nem helyhez kötöttek gyakorlatilag bármilyen terepen tudnak dolgozni. A hidraulikus emelőknek több típusa van, léteznek elektromos (akkumulátoros), dízel és hibrid (dízel-elektromos) meghajtású hidraulikus emelőállványok. Az elektromos típusok 2 kerék, a dízelek 4 kerék, a hibrid hidraulikus emelők elektromos üzemben 2 kerék, dízel üzemben 4 kerék meghajtásúak. Elektromos típusa:
Az elektromos hidraulikus emelőállványok minta nélküli kemény gumikeverékű tömör abroncsokkal rendelkeznek, főleg beltéri munkák elvégzésére használják.
Dízel típusa:
A dízel emelőállványok bütykös gumikkal rendelkeznek, kiválóan alkalmasak kültéri munkavégzésre, komoly és bonyolult „terepmunkára” is kiválóan alkalmasak minden kritikus helyzetben megállják a helyüket.
Hibrid típus:
A hibrid emelőállványok átmeneti abroncsokkal vannak felszerelve, így bel és
 kültéri használatra  is egyaránt alkalmasak.

Most lássuk részletesebben a fajtáikat:
ollós emelőállványok
teleszkópos emelőállványok
teleszkópos csuklós emelőállványok
speciális emelőállványok
teleszkópos- és villás targoncák
Homlokvillás és teleszkópos targoncák
A homokvillás targoncák darabáruk rakodására, illetve rövidtávú szállítására szolgáló szakaszos működésű anyagmozgató gépek. Napjainkban az egyik legelterjedtebb anyagmozgató hidraulikus emelő berendezés, mert sokféle feladat ellátására tudjuk használni, mert nagyfokú rugalmassággal rendelkeznek, kezelésük egyszerű, megkönnyítik az anyagmozgatást, lehetővé teszik a súlyosabb áru hatékonyabb elrendezését. A homlokvillás targoncákat inkább normál terep és üzem körülmények közötti felhasználásra ajánljuk, míg a teleszkópos típust bátran használhatjuk „mostoha” körülmények között és építési területeken is.
Speciális emelőállványok
Vannak olyan esetek, amikor az emelés vagy munkavégzés a munkaterület adottságai miatt nehezen kivitelezhető, sok esetben a magasság és körülményes hozzáférhetőség miatt. Az ilyen feladatok megoldására „speciálisabb” gépek igénybevételére van szükség. A cégcsoport rendelkezik speciális emelőállványokkal, hidraulikus emelőkkel is, melyek pont ilyen különleges felhasználási igényeket szolgálnak, mint például a szűk helyeken történő munkavégzés, közúti közlekedésre alkalmas, teherautóra szerelt állvány, és nehéz körülmények között használható, lánctalpas letalpaló állvány.
Ollós emelőállványok
Elektromos és dízelüzemű ollós emelőállványok a többi hidraulikus emelőállványhoz képest sokkal nagyobb teherbírással rendelkeznek. Ez köszönhető elsősorban annak, hogy az ilyen típusú emelőállvány súlypontja még az emelkedés során is mindig az gép fölött marad. A felemelkedő munkakosár hosszanti irányban kiszélesíthető, így nagyobb a munkavégzésre és szerelési anyagok tárolására ki használható terület. További előnye még, az ollós emelőállványoknak, hogy egyszerre két vagy több dolgozó is tartózkodhat a hidraulikus emelőállványon. A talajszinthez képest csak függőleges irányban biztosított az emelkedése. Ez a hidraulikus emelőállvány típus a munkamagasságát 8-18 m között éri el.
Teleszkópos emelőállványok
A teleszkópos emelőállványokra akkor van igazán nagy szükség, amikor a munkafelület az alapgéphez képest jóval távolabb helyezkedik el, így nem csak emelésre, de kisebb nagyobb kinyúlásokra is szükség van. Főleg olyan speciálisabb esetekben, amikor magasan található, nehezen megközelíthető helyekhez kell hozzá férnünk. A teleszkópos emelőállványok önsúlyuk miatt nem igényelnek kitámasztást, lehetővé téve a teljes mobilitást. Ezekkel a hidraulikus emelőkkel időtakarékosan tudunk dolgozni, hiszen nincs szükség az emelőkar fel- és leengedésére ha egyik munkaterületről a másikra szeretnénk közlekedni. A teleszkópos emelőkar működését tekintve leginkább egy daru gémjéhez hasonlítható, az emelőkar mozgása is egy körívet ír le. A teleszkópos hidraulikus emelő teherbírása kisebb az ollós emelő állványokénál. A teleszkópos hidraulikus emelőállványokból létezik elektromos- és dízelüzemű is. Munkamagasságuk 15 és 34 méter között van.
Teleszkópos-csuklós emelőállványok
A teleszkópos-csuklós, vagy más néven karos hidraulikus emelők kiváló kompromisszumot jelentenek az ollós és a teleszkópos emelőállványok között, mert ötvözik mindkettő előnyeit, azok hátrányos tulajdonságai nélkül. Jól használhatóak akkor, amikor a munkamagasság mellett a kinyúlás és ezek variálhatósága is egyaránt fontos. Nagy önsúlyuk miatt nem igényelnek alátámasztást és teljes mobilitást kínálnak. Használatuk nagy előnye az időtakarékosság, felesleges munka nincs, felemelés és leengedés nélkül lehet az egyik területről a következőre közlekedni. A teleszkópos-csuklós hidraulikus emelőállványok léteznek elektromos, dízel- és hibridüzemű kivitelben is. Teherbírásuk hasonló a teleszkópos típusokéhoz. Munkamagasságuk 12 és 40 méter között van.
Igyekeztem ezzel a kis irományommal egy újabb szemszögből bemutatni nektek az emelő állványok sokszínűségét, remélem segítségetekre voltam.

Timi