A nagy nyári melegben szinte minden kerttulajdonosnak gondot okoz a pázsit ápolása. A tűző napsütés, a hőség hatására az addig zöldellő gyep sokszor barnává, szárazzá válik. Sokan fel is adják a gondozást, a próbálkozást a fű helyreállítására, s megvárják a hűvösebb hónapokat, amikor sokszor teljesen újra kell füvesíteni az adott területet.
Fontos tudni, hogy forró napok érkezésével a különböző fűfélék nyugalmi állapotba kerülnek. Ennek eredményeként a gyep kissé megbarnul, ami a háztulajdonosok számára nem kedvező. Szerencsére arra is van megoldás, ha szeretnéd megtartani egészséges zöld színét. Fontos szem előtt tartani, hogy a pázsit ápolási igényei különböznek a nyári forróságban és a hűvösebb hónapokban.
Ebben a bejegyzésben adunk számodra néhány hasznos tippet, hogy a nyári hónapokban is egészséges, zöld pázsitod lehessen.
8 tipp, hogy egészséges pázsitot nevelj nyáron
1. Fűnyírás gyakorisága: szárazság idején ritkábban indítsd be fűnyíródat. A fűnek minden egyes vágás után regenerálódni kell, ami a nyári extrém időjárási körülmények miatt nehezebb. Ugyanakkor az árnyékos területeken nevelt pázsit igény szerint nyírható, hiszen nincs kitéve közvetlen tűző napsütésnek.
2. Vágás hossza: általános szabály, hogy meleg időben a fű magasságának egyharmadánál ne vágj többet. A hosszabb fűszálak lehetővé teszik az erősebb gyökérzet növekedését. A magasabb pázsit árnyékot szolgáltat a földfelszín és a gyökerek számára, ami így nehezebben szárad, s jobban viseli a kánikula okozta stresszt. A túl rövidre vágott fű szinte pillanatok alatt képes kiszáradni, illetve kiégni. Ez azonban olyan maradandó károkat okozhat, amely következményeként akár nagyobb, vagy a teljes területen újra kell telepíteni szezon végén a pázsitot.
3. Öntözés: sokan a túlöntözés hibájába esnek, amikor azt tapasztalják, hogy megváltozott a pázsit állapota. Ezzel azonban nem segítünk megőrizni az egészséges kinézetét. A legjobb, ha kétnaponta, de mélyen öntözünk. Figyelj arra, hogy a locsolást lehetőség szerint a kora reggeli órákra időzítsd. Így a pázsitot nedves állapotában nem éri közvetlen napsütés, ami könnyen megégetheti a fűszálakat. A talaj és a gyökerek kellő nedvességet tudnak felszívni, még mielőtt az a hőség következtében elpárologna.
Pro tipp - az öntözés egész évben úgy nézzen ki, hogy ritkábban, de akkor több vizet adj a növényzetnek, ekkor a víz mélyebbre szivárog, a gyökerek pedig "követik" a vizet. A mélyre nyúló gyökérzettel rendelkező fű nagyobb sikerrel veszi fel a harcot a forrósággal!
4. Műtrágyázás: bár jó ötletnek tűnhet, a nyár meleg időszakában egyáltalán ne használj műtrágyát. Ezekben a hónapokban a fű rengeteg energiát használ fel a megváltozott környezeti körülmények miatt. Műtrágyázás hatására mindezt az energiát az újabb növekedésre fordítja, ami ilyenkor nem kívánatos plusz stressz a pázsit számára. A legideálisabb az ősszel kijuttatott műtrágya, a gyep télre való felkészítésének részeként, vagy ha ez elmaradt, akkor a tavasz lehet még jó időszak.
5. Fűnyíró állapota: a fűnyíró rendszeres karbantartása elengedhetetlen az egészséges pázsit gondozásához. Az extrém meleg kifejezetten megterhelő a fű számára, így különösen fontos, hogy tiszta és éles pengével nyírd a füvet. A tompa pengék még inkább károsítják a fűszálak állapotát.
Elektromos fűnyírók és gyepszellőztetők, ha nem mindegy, hogy mivel gondozod a kerted!
6. Fűnyesedék felhasználása: sokak számára tűnik igénytelennek a területen hagyott fűnyesedék. Valójában hatalmas értékkel bír, olyan, mint egy lassan felszívódó műtrágya. A gyep egészsége szempontjából hasznos lehet, ha visszakerül a talajra. (ne feledkezz meg a gyepszellőztetésről sem időről-időre!)
7. Kártevők elleni védekezés: nyáron gyakrabban előfordulhatnak különböző betegségek, valamint bizonyos kártevők is megjelenhetnek (például bolhák, hangyák, gyepszövőférgek). Egyes gombás megbetegedések, mint a lisztharmat is gyakoribbak a nyári időszakban. Ezek elkerülése érdekében a legjobb védekezés a kora reggeli öntözés. Amennyiben azt tapasztalod, hogy valamilyen betegség, kártevő megtámadta a gyepet, juttass gombaölő szert az érintett részekre. A legjobb, ha olyan napon tudod ezt megtenni, amikor a napi középhőmérséklet alacsonyabb.
8. Plusz védelem: valamennyien azért füvesítünk, hogy élvezni tudjuk az általa nyújtott látványt, az egységes zöld gyep bármilyen udvart, kertet megszépít. A forró hetekben azonban érdemes kímélni a plusz stressztől. Megóvhatod állapotát, ha nem pakolsz, nem parkolsz rá, nem taposod ki, ameddig a hőség tart. Hidd el, meghálálja!
Ne mondj le a nyári forróságban sem az egészséges, zöld pázsitról. Igaz, hogy más gondozást igényel, mint az év többi időszakában, de tudatos tervezéssel, kis odafigyeléssel csodás füvet nevelhetsz nyáron is. Reméljük, hogy tippjeink segítenek ezen céljaid elérésében.