Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Így legyen biztonságos a barkácsolás otthoni műhelyedben

Az otthoni barkácsolás egyre elterjedtebb, hiszen sokak számára igazi kikapcsolódásként, hobbiként szolgál. Másrészt pedig, rengeteg pénzt tud megspórolni az, aki bizonyos barkácsolási munkákat saját maga el tud végezni.

Balesetek bármikor előfordulhatnak, hisz aki dolgozik, az megsérülhet. A jó hír azonban, hogy már kis odafigyeléssel, elővigyázatossággal elkerülhetőek a leggyakoribb barkácsolási balesetek.
Egy otthon kialakított saját műhely remek lehetőség szerszámaid, felszerelésed tárolásához, különböző barkácsmunkáid elvégzéséhez. Azonban rendkívül fontos, hogy odafigyelj biztonságodra.

Ebben a korábbi cikkben szó volt a leggyakoribb barkácsolási balestekről, de röviden ismételjük:

  • esés, elcsúszás
  • vágások
  • szemsérülés
  • égési sérülés

Hogyan kerüld el a barkácsolási baleseteket műhelyedben

Megfelelő védőruházat és védőfelszerelés

Barkácsolás közben számos testrészünk, illetve szervünk sérülhet, melyek közül a legjellemzőbbek a vágások, szem- és hallásérülések.

1. Ruházat

  • Fontos, hogy a munkához alkalmas ruházatot viselj, kerüld a bő ruhákat, hiszen könnyéden beleakadhatnak a szerszámokba, gépekbe. Vedd le a gyűrűt, s olyan logó ékszereket, mint a karkötő és a nyaklánc. Hamar sérülést okozhatnak azáltal, hogy beleakadnak valamibe, s mindannyian hallottunk már gyűrű miatt beszorult ujj, illetve kézbalesetről.
  • Amennyiben fémmegmunkálást végzel, nyílt lánggal dolgozol, rendkívül fontos, hogy természetes anyagú ruhát viselj, mivel ezek az anyagok kevésbé sérülékenyek. A szintetikus szövetek hamar megolvadnak, komolyan égési sérüléseket okozva.
  • Kezed megóvása érdekében viselj kesztyűt. Az ideális kesztyűt az aktuális munka jellemzője alapján válaszd ki, mely illeszkedjen kézfejedre, ne lógjon, ne legyen túl laza. Eldobható típust vegyszerrel való munkák során alkalmazz, hegesztéshez vastagabb kesztyűt válassz, amit kevesebb valószínűséggel szakíthatnak át a fémdarabok.
  • Zárt cipőben dolgozz. A legideálisabb az, amelynek talpa jól tapad, s biztosan nem csúszik. A megerősített munkavédelmi cipők és csizmák még nagyobb védelmet biztosítanak, a leeső tárgyakkal szemben is.

2. Szem védelme

Amikor műhelyben dolgozol, alapszabály, hogy felvedd a védőszemüveget. Használat közben számos szerszám, illetve gép felkavarja a helyiségben lévő port, továbbá különféle anyagdarabok (például fémreszelék, szilánkok, forgács) keletkezhetnek, melyek károsíthatják a szemet. Használaton kívül a szemüveget olyan helyre tedd, ahol nem karcolódik, hiszen a cél a biztonság mellett az, hogy jól lásd, amit csinálsz.

Fémmel való munkák, hegesztés közben teljes arcvédő nyújtja a legnagyobb védelmet.

3. Tüdő védelme

A portól nemcsak a szemet, hanem a tüdőt is óvni kell. Fával vagy fémmel való munkák során viselj orrot és szájat eltakaró porvédő maszkot. Ez segít megakadályozni, hogy a finom por, fűrészpor, anyagszemcsék károsítsák tüdődet. 
Ha vegyi anyagokkal dolgozol, elengedhetetlen, hogy elolvasd az arra vonatkozó utasításokat. Csakis vegyi szűrővel kialakított légzőmaszkban dolgozz olyan anyagokkal, amelyek használatakor mérgező gázok képződhetnek.

4. Hallásvédelem

Az elektromos szerszámok eltérő zajszinttel működnek. A kevésbé hangosnak tűnő gépek is károsíthatják hosszú távon a hallást. Fülvédő vagy füldugó segítségével védheted meg hallásod épségét.

Munkavédelmi termékeinket itt tekintheted meg!

Tűzvédelem

Műhelyben ne dohányozz, nagyon hamar lángra gyúlhat például a fűrészpor is!
Biztonságod érdekében a műhelyben legyen:

  • porral oltó/tűzoltó készülék
  • elsősegélydoboz (fertőtlenítőszer, kötszerek, géz)

Mindkettőt tartsd olyan helyen, ahol könnyen eléred, ha szükség van rá ÉS ami nagyon fontos, hogy tudd is használni őket!

Szerszámok biztonságos használata

Szerszám ismerete

A biztonságos barkácsolás egyik alapfeltétele, hogy ismerd azt a szerszámot, amivel dolgozni szeretnél. Olvasd el használati útmutatóját, s használd rendeltetésszerűen.

Szerszám karbantartása

Ne feledkezz meg a rendszeres és szakszerű karbantartásról. Nemcsak szerszámaid élettartamát hosszabbíthatod meg ezáltal, de éles, olajozott, karbantartott eszközökkel lesz biztonságos, s nem utolsó sorban hatékony a munka. 
Amennyiben az alkatrészeken, vezetékeken sérülést tapasztalsz, kérd szakember, szakszervíz segítségét.

Műhely állapota

Műhelyed ideális állapota rendszerezett, átlátható, tiszta, vagyis alkalmas a biztonságos barkácsoláshoz.

  • Annak érdekében, hogy pontosan lásd, mit csinálsz, a munkaterület legyen jól megvilágítva. Fontos, hogy valamennyi eszköznek, kiegészítőnek meglegyen a saját helye, ahol használaton kívül tárolod. Ne legyenek láb alatt azok a dolgok, amelyekre épp nincs szükséged - megannyi baleset okozója egy botlás vagy esés. A vegyszereket jól le- és elzártan tárold, győződj meg arról, hogy nem folyhat ki a tároló edényből.
  • Fontos, hogy megtisztítva tárold eszközeidet, legyen tiszta a munkaterület és maga a műhely is. Egy rendezett, átlátható műhelyben minden kéznél van, amikor szükség van rá.
  • Figyelj oda a rendszeres szellőztetésre. Zárt helyiségben, különösen ilyen igénybe vett környezetben könnyen elhasználódik a levegő.

Egy otthon kialakított saját műhely sok lehetőséget rejt magában. Legyél kezdő vagy profi barkácsoló, fontos, hogy biztonságos környezetet teremts saját testi épséged védelme érdekében.
Kis odafigyeléssel könnyedén fenntartható a biztonságos munkakörnyezet. Műhelyed ajtaja legyen zárható, hogy gyerekek és idegenek ne tudjanak bemenni.

Minden ami munkavédelem, nézd meg egy helyen a termékeinket!