Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Kerti ágyás - hogy kezdj neki?

Kerti ágyás előkészítése, a jó termőföld kialakítása időigényes feladat, de érdemes rászánni az időt, a befektetett munka egészséges, bő termés formájában megtérül.

Jó termőföld kialakítása a semmiből - hogyan?

Mitől jó egy termőföld? A talaj, termőföld minőségét több tényező határozza meg. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű napfény (legalább 6 óra naponta) érje, fekvése ideális legyen, jó legyen a vízelvezetése, a szerkezete, s nem utolsó sorban legyen gazdag tápanyagokban, illetve tele legyen élettel.

Egy jó minőségű termőfölddel rendelkező kerti ágyás kialakítása tervezést és alapos munkát igényel, ugyanakkor nem olyan nehéz, mint elsőre gondolnád. A föld megmunkálása többféle módon lehetséges, nézzük meg, melyek a leggyakoribb és leghatékonyabb módszerek.

Kezdésként jelöld ki a kerti ágyás pontos helyét, méretét, vedd figyelembe a környezeti-, domborzati viszonyokat, napos órák számát, talaj szerkezetét és összetételét. Ezen információk birtokában könnyebb lesz a területi adottságoknak megfelelő növényeket kiválasztani.

Ha meghatároztad a kerti ágyás elhelyezkedését, illetve méretét, kezdődhet magának az ágyásnak a kialakítása.

A megmunkálás első lépése a fű, a gyomok eltávolítása. Ez történhet káros vegyszerek, gyomírtó használata nélkül, ásással vagy ásás nélkül - takarással, mulcsolással. 

Kerti ágyás kialakítása ásás nélkül (no-dig módszerrel)

A legtöbben ezt a megoldást részesítik előnyben, hiszen ebben az esetben nincs szükség ásásra. Gyomírtó segítségével könnyedén megszabadulhatsz a területen található fűtől és gyomoktól. Azonban ilyen anyagok használata nem környezetbarát, valamint csak bizonyos idő elteltével lesz alkalmas az adott földterület különböző növények ültetésére, termesztésére.

Környezetet kímélő megoldás a felesleges növényzet eltávolítására, a mulcsolás. A folyamat egyszerű, a földfelszínt takard le újság- vagy kartonpapírral, majd alaposan áztasd be. Erre helyezz legalább 15 cm vastagságban tápanyagban gazdag komposztot, vagy szerves trágyával elkevert földet, de alapvetően bármi megfelel, amiből komposzthalmot is készíthetnél. A felső réteg mulcsolásra alkalmas talajtakaró legyen, például szalma, fenyőkéreg, falevelek, melynek ideális magassága 4-5 cm.

Érdemes tudni, hogy az ásás nélküli módszer egy parlagon lévő terület esetén nem a legjobb választás. Hosszútávon jó módszer lehet, hisz kevésbé zavarjuk meg a talajban lévő életet, azonban kezdetben ajánlott a talaj alapos megmunkálása, a mulcsolás a korábban már megmunkált területeken alkalmazva lesz igazán hatékony.

Kerti ágyás kialakítása ásással

A kert felásására, megmunkálására a tavasz vagy az ősz az ideális. Utóbbi abból a szempontból előnyösebb, hogy a legtöbb növény már letermett, a fű, de a még gyomok is úgynevezett pihenő időszakba lépnek. Ilyenkor ajánlott a tápanyagok földbe juttatása, hiszen a téli hónapokban le tudnak bomlani, ezzel dúsítva, termékenyebbé téve azt. Tavasszal egy minden szempontból értékesebb talajjal kezdhetünk dolgozni.

Az ágyásra kijelölt részt alaposan locsold be, ez segít felpuhítani, -lazítani a talajt és a gyökérzetet. 1-2 nap múlva, ásó segítségével kezd el felásni, legalább 10-15 cm mélységben. Távolítsd el a törmeléket, a gazt, a nagyobb rögöket törd szét. A kiszedett fű mehet a komposztálóba, vagy felhasználható más, foltosabb területek füvesítésére. A cél egy laza szerkezetű, levegősebb, könnyen kezelhető közeg létrehozása.

A kötött talajok vízáteresztő képessége gyenge, gyakran levegőtlenek, mely nem ideális a növények számára. A föld mélyebb megművelése ezeknek a jellemzőknek a feljavítását teszi lehetővé. A kapálás az adott terület nagyságától és annak minőségétől függően hosszadalmas és fárasztó munkát igényel. A folyamatot többször érdemes megismételni, amíg a kívánt állapotot elérjük. A folyamat befejező mozzanataként szerves trágyával javítsuk fel a talaj tápanyag tartalmát.

Kerti ágyás kialakítása kapálógép segítségével

Hosszú távon a leghatásosabb módszer kapálógép, más néven rotációs kapa használata. Késeivel átvágja, átforgatja a talajt, amelynek hatására a felesleges víz, a növények gyökerei a föld mélyebb rétegeire le tudnak hatolni. Használatával a gyomtalanítás, a trágya, a komposzt, talajjal történő összeforgatása könnyedén kivitelezhető.

Rotakapa segítségével rengeteg időt és fizikai megterhelést spórolunk magunknak, amelyet a kert további munkálataira, rendezésére fordíthatunk.

A kapálógépek különböző teljesítményben és meghajtásban elérhetőek, vásárlás előtt tájékozódj, a talaj milyensége és igényei alapján válaszd ki a számodra megfelelőt. Érdemes szem előtt tartani, hogy a különböző talajtípusokhoz más és más rotakapa ajánlott, hiszen nem mindegy, hogy laza, homokos szerkezetű vagy kötöttebb, agyagos talajjal van dolgunk.

Összefoglalva, új kerti ágyás létrehozása során elkerülhetetlen a talaj alapos megmunkálása, mely hosszú távon szolgálja a jó termőföld képződését. Egy kapálógép rengeteg energiát és nem kevés időt spórol kisebb és nagyobb területek megmunkálásakor. Hatékonyan, a kellő mélységben munkálja meg a talajt, amely megfelelő közeggé válik különböző növények termesztésére.