Jó, ha tisztában vagyunk azzal, milyen típusú olajat használjunk légkulcsunk karbantartása során, hiszen a nem megfelelő olaj akár kárt is tehet a szerszámban. A cikkben azt is megtalálod, milyen olajokat használatát kerüld el annak érdekében, hogy ezt a szuper kisgépet sokáig tudd alkalmazni.
Az olaj típusa meghatározó a szerszám szempontjából, befolyásolja annak élettartamát. Az olaj keni és egyben védi meg az egyes alkatrészeket a károsodástól. A pneumatikus ütvecsavarozókhoz kimondottan a légszerszámokhoz kifejlesztett olajokat kell használni.
Légkulcshoz használt olaj jellemzői
Az ideális olaj e remek kis eszközhöz könnyű, közepes viszkozitású, amit - ahogy az előbbiekben írtuk - kifejezetten az ilyen típusú, levegős szerszámokhoz terveztek.
Közös jellemzőjük, hogy csökkentik az alkatrészek kopását, ugyanakkor a mechanikai igénybevétellel együtt működnek. Az olaj viszkozitása által tömítést biztosít a szerszámon, megakadályozva, hogy nedvesség és különféle szennyeződések károsítsák az alkatrészeket. Az olaj leggyakrabban szintetikus formulákból áll, hiszen ezek a kisgépek sokféle anyaggal érintkeznek, így speciális kenésre és védelemre van szükségük. A kiegyensúlyozott kenési- és védelmi szint megőrzéséhez fontos, hogy az adott légkulcs márkájához igazodó olajtípust válassz.
Hogyan kell a légkulcshoz olajat adni?
Az olajozás egyszerű rutinfeladat, ami elengedhetetlen a légkulcs zavartalan és hatékony működéséhez, éppen ezért rendszeresen el kell végezni. Légszerszámok olajozásán a mozgó alkatrészek, valamint a sűrített levegő olajozását értjük.
Olaj hozzáadása előtt kapcsold ki a szerszámot, majd válaszd le vezetékről. Távolítsd el az olajtöltő dugót, melyet a csavarkulcs hátoldalán találsz. Ha van a dugó alatt gyűrű, vedd le, majd töltsd be az olajat (használhatsz tölcsért a könnyebb kivitelezéshez). Az olajtöltő nyílás megtelte után ellenőrizd az olajszintet. A feltöltés után helyezd vissza a gyűrűt és az olajtöltő dugót, s már használhatod is!
Érdemes figyelni a megfelelő olajszintre, a túl sok olaj ugyanúgy rontja a szerszám teljesítményét, mint a túl kevés. Előbbi a szennyeződések felhalmozódását eredményezheti, míg utóbbi a gép belső részeit károsíthatja.
Jó, ha tudod, hogy ajánlott valamennyi használat után olajozni a légkulcsot - néhány csepp a szerszám nyílásaiba, ezt követően egy rövid időre kapcsold be, hogy a befecskendezett olaj egyenletesen el tudjon oszlani a szerszám megfelelő részein.
Ezeket az olajokat NE használd légkulcshoz
Ha épp nem áll rendelkezésre a megfelelő olaj, de sürget a munka, sokakban felmerülhet a kérdés, hogy lehet-e helyettesíteni a speciálisan kifejlesztett, pneumatikus szerszámolajakat. Létezik néhány jó alternatíva, de csak abban az esetben, ha a gép gyártói kézikönyvében megbizonyosodtál arról, hogy az adott olaj biztonságos-e a szóban forgó modell számára. Ilyen ideiglenes megoldást jelenthet például ISO 32 hidraulika olaj, 3 az 1-ben olaj, automata sebességváltó folyadék.
A következő olajok használatát azonban mindenképp kerüld: dízelolaj, növényi olajok, kenőolaj. A felsorolt fajtákat más típusú szerszámokhoz tervezték, a légszerszámok működésében maradandó károsodást okoznak, illetve okozhatnak.
Összefoglalva: mindig győződj meg arról, hogy a légkulcsodhoz passzoló, megfelelő súlyú, -minősítésű és -minőségű olajat választottál. Ha bizonytalan vagy az olaj típusát illetően, nézd meg a gyártói kézikönyv olajra vonatkozó ajánlásait.