Az őszi és a téli időszakban sem kell kizárnunk a külvilág eseményeit az életünkből. Az otthon melegéből figyelemmel kísérhetjük kertünk élővilágát.
Egy saját kezűleg készített madáretető a legegyszerűbb eszköz az énekes madarak kertünkbe csalogatására, emellett hangulatos színtérré változtathatjuk vele kertünket. Az ablakból jól látható helyre téve a gyerekek is megfigyelhetik a madarakat anélkül, hogy megzavarnák őket táplálkozásukban.
Elkészítése egyszerű, és egy kis fantáziával különleges dekorációként is szolgál kertünkben.
Szükséges alapanyagok:
- 1 db 25x25cm 10 mm vastag rétegelt lemez az etető aljához
- 2 db 35x20cm 10 mm vastag rétegelt lemez a tetőlapokhoz
- 2 db 25x6cm és 2db 23x6cm 10 mm vastag rétegelt lemez az oldalfalakhoz
- 4 db 20cm hosszú 3x3cm léc a tető alátámasztásához
- 2 db 32x8cm 10 mm vastag rétegelt lemez a tető elejéhez (homloklap)
- 8 db 6 cm hosszú 10mm-es fa tipli a pihenő rudakhoz
- szeg és vízálló faragasztó az etető összeállításához
- kültéri vastag lazúr, vagy színtelen lakk az időjárásálló felületkezeléshez
- erdőben gyűjtött vagy egyéb módon beszerzett fakéreg a tető különleges, rusztikus kialakításához
Szükséges szerszámok:
- szúrófűrész az íves, ferde és a beugró részek kivágásához (tető homloklap)
- fúrógép a beugró részek, és a pihenő rudak helyének kialakításához
- kalapács
- ecset
Az oldalfal darabjain jelöljük be a beugró rész sarokfuratainak helyét. A sarokfuratok a 25×6 cm-es lapok oldalától 6, tetejétől 3 cm-re, a 23×6 cm-es lapok oldalától 5, tetejétől 3 cm-re kerülnek.
Ezután 10 mm-es fúróval fúrjuk át az oldallemezeket. Ez a furat egyrészt dekoráció, másrészt a beugró rész vízszintes vonalának kialakításához megfelelő teret biztosít a fűrészlap számára. Ugyanezzel a fúróval fúrjuk ki a pihenő rudak (10 mm-es fa tipli) helyét. A furatok a 25×6 cm-es lapok oldalától 3, tetejétől 3 cm-re, a 23x6cm-es lapok oldalától 2, tetejétől 3 cm-re kerülnek.
Rajzoljuk be a beugró rész vonalát, majd vágjuk ki. Az elkészült oldalelemeket illesszük össze és szeggel rögzítsük egymáshoz. A darabok összeszegelése előtt az érintkező felületeket kenjük be faragasztóval. A ragasztó növeli a kötés szilárdságát. Az oldalak összeállítása után szegeljük és ragasszuk össze az etető aljával.
A homloklap kirajzolása és kivágása után következik a tartólécek kialakítása. A homlokfal ferdesége fogja megadni a léc tetejének ferdeségét.
Ezt a legegyszerűbben úgy tudjuk meghatározni, hogy a homloklapot merőlegesen ráhelyezzük a lécre és átrajzoljuk a ferdeséget. Ezután készre fűrészeljük a léceket. A léceket helyezzük el az etető négy sarkában, majd ragasztással és szegeléssel rögzítsük az aljához.
A tető összeállításához helyezzük 28 cm távolságra a homloklapokat, majd az előzőekben ismertetett eljárással rögzítsük a tetőlapokat a homloklapokhoz. Az így összeállított tetőt rögzítsük a lécekhez. Ezután ragasszuk a helyükre a pihenő rudakat.
Már csak a díszítés maradt hátra. Tördelt fakérget ragasszunk a tetőlapokra, és elkészült a „remekmű”! Elhelyezhető oszlopon, vagy felfüggeszthető. Megfelelő madáreleséggel fogadva kis vendégeinket, gondoskodásunkat a madarak meghálálják. Egész évben a mi kertünkben éneklik csodálatos éneküket.