Ha az ember kertjében áll egy medence, az megfizethetetlen élmény. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben igen nagy népszerűségben örvendenek a különböző mobil, felállítható medencék, hiszen ma már tökéletesen nyújtják ezek is mindazt az élményt, amit épített társaik.
Azonban csak akkor tudjuk élvezni ezek minden előnyét hosszú távon, ha gondoskodunk a víz és a felület renden tartásáról, valamint annak tisztaságáról.
Ebben a bejegyzésben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban.
Egy ilyen medence esetében tulajdonképpen egy hatalmas víztárolóról van szó, amelyben bizony egy idő után még napi használat mellett is elhasználódik a víz, szennyezett, koszos lesz és megjelennek benne a baktériumok. Ez pedig nem csak nem esztétikus látvány, de bizony egészségtelen is. A jó hír az, hogy mindennek elejét lehet venni.
A vízforgatásról is gondoskodni kell
Egy medencében – legyen az bármilyen méretű – egy helyben áll a víz, amely egy idő után így veszít a frissességéből is a tisztaságából. Éppen ezért van szükség a medence vizének forgatására és ezzel együtt valamilyen szintű szűrésre is. Az utóbbinak a közege lehet papír, homok vagy akár szűrőüveg is attól függően, mekkora anyagi keretet szánunk erre.
A vízforgató tekintetében érdemes figyelembe venni azt, hogy mekkora a medence mérete és térfogata, hiszen csak így lehet hatékony ennek a szerkezetnek a munkája.
A vegyszerek használata
A medence vize azonban csak akkor lehet tökéletesen tiszta, ha vegyszereket is használunk. E téren már számtalan különböző megoldás létezik a klasszikustól az automatizáltig, de léteznek sós és klórmentes vegyszerezési megoldások is. Papírcsíkos vízteszter segítségével könnyedén lehet mérni a víz Ph és Klór szintjét is, amelyet hetente két alkalommal érdemes ismételni.
A medence ideális kémhatása 7,2 és 7,6 fok között van. Emellett a fertőtlenítésre is ügyelni kell, amelyhez a 200 grammos klór vagy multitablettákat ajánlott bevetni, de az algamentesítőből is ajánlott tíz köbméterenként 0,5 dl folyadékot adagolni.
Milyen vegyszer kell a medencébe?
A medence takarítása
Első körben természetesen a különböző lebegő és az úszó szennyeződéseket kell eltvolítani, míg a medence fenekén lévő szennyeződésektől a porszívózás segítségével lehet megszabadulni.
Egyéb praktikus kiegészítők
Léteznek a fentiek mellet nagyon praktikus kiegészítők is, amelyeket mindenképpen javasolt beszerezni, ugyanis igen nagy hasznuk lesz a hétköznapok során. Ilyenek például az úgynevezett szolár takarók is, amelyek a víz melegen tartásáért felelősek. Ez a termék segít, hogy a nap által felmelegedett medence víz az éjszaka folyamán ne hűljön le.
Működésének lényege, hogy a víz felszínével érintkező buborékok eltartják a fóliát a medence vizétől és így vékony légréteget alkotnak, mely szigetelésként működik.
Szintén a praktikus kiegészítőkhöz tartoznak a a PVC takarófóliák is, amelyek a szennyeződések jelentős részét távol tartja a medence vizétől. Ez pedig igen sok időt spórol akkor, ha a víz tisztán tartásáról van szó.
Mindezeken felül az érintésvédelemről is ajánlott gondoskodni. Például egy viharban a szivattyú beázhat, ezért az ilyen jellegű berendezések fölé pedig mindenképpen érdemes egy agrofóliát vásárolni. Ez megóvhat egy esetleges áramütéstől vagy egyéb balesetről.
A fentiekből látható, hogy egy igen összetett dologról van szó, ha egy medence megfelelő karbantartásáról beszélünk. Viszont ha egyszer beszerezzük a szükséges dolgokat hozzá, akkor később már minden rutinszerűen történik majd. Vagyis innentől kezdve az egyetlen feladatod az lesz, hogy élvezd a kertedben álló medence minden előnyét és pozitívumát!