Erre a kérdésre a válasz bizony nem intézhető el két mondatban ami nem is meglepő, hiszen egy igen fontos döntés előtt áll az ember, amikor eldönti, milyen búvárszivattyúra ruházzon be. Ebben a bejegyzésben minden olyan fontos információt összegyűjtöttünk, amelyet hasznos tudni vásárlás előtt.
Mire is jó egy búvárszivattyú?
Ez a hermetikusan lezárt szivattyúrendszer – többi társától eltérően – alkalmas arra, hogy teljes egészében lemerítsék a víz alá és így végezze el a rábízott feladatokat, amely során a felszínre nyomja a vizet. Ez minden olyan esetben igaz, amikor a víznyerő hely üzemi vízszintje magasabban van 9 méternél. Ha ennél alacsonyabb, akkor inkább a hagyományos szerkezet használta ajánlott.
Miként működik egy búvárszivattyú?
E szerkezetek esetében a két pólusú aszinkron villanymotorral szerelt búvármotor adja meg az egész rendszer lelkét. Mindezek által egy kuplungon keresztül képes arra, hogy többfokozatú hidraulikát hajtson. Ugyanakkor azt, hogy milyen teljesítménnyel bír a szerkezet és mennyi vizet, milyen sebességgel képes a felszínre emelni, azt a járókerekek mennyisége és szélessége határozza meg főként, ám szempont azok áteresztő képessége is.
Itt találod szivattyú kínálatunkat
Lássuk, mi mindent fontos figyelembe vennie a döntés előtt!
Ha úgy gondolod, ideális lenne számodra, ha egy búvárszivattyú segítené a mindennapjaidat, akkor mindenképpen érdemes körültekintőnek lenni a vásárlás előtt. Ehhez érdemes néhány tényezőt alaposan figyelembe venni. Az egyik ilyen a felszínre emelendő folyadék mennyisége, amely alapjaiban határozza meg azt, milyen teljesítményű szerkezetek között érdemes válogatnod.
Szintén lényeges az, hogy milyen típusú a víznyerőhely, hiszen nem mindegy, hogy egy ásott vagy fúrt kútból, egy kerti tóból vagy egy tartályból kell kinyerni a vizet. Sőt, fontos az is, hogy amennyiben nem vízről van szó, akkor a választott búvárszivattyú anyagának kémiailag kompatibilisnek kell lennie a szállított közegével annak érdekében, hogy ne tehessen benne kárt.
Ugyanilyen fontos a megfelelő homoktűrés is, hiszen a gyorsan zúduló vízben szinte biztos, hogy jelen lesz valamennyi törmelék is, amit ha előzetesen nem kalkulálsz bele a dologba, akár tönkre is teheti a búvárszivattyúdat.
Néhány alapszabály, amelyeket érdemes betartani
Bár alapvetően egy búvárszivattyú működtetése nagyon egyszerű feladat, ám az első üzemeb helyezés előtt ajánlott körültekintőnek lenni és nagyon odafigyelni. Ezáltal ugyanis biztosítható a későbbi zavartalan működés és a hosszú élettartam egyaránt. Az egyik leglényegesebb kritérium ennek kapcsán az, hogy semmiképpen ne kerüljön túlságosan mélyre a szerkezet, vagyis a maximális bemerítési mélységet ne lépje át.
Ellenkező esetben ugyanis a tömítések nem bírják a nyomást és ez könnyen meghibásodáshoz vezethet. Szintén aranyszabály az, hogy semmiképpen nem szabad bekapcsolni a szerkezetet akkor, ha az nincs teljes egészében a víz alatt, ez ugyanis igen nagy károkat okozhat a szivattyúban. Nem árt emellett az időjárás változásaira is odafigyelni, különösen az ősz második és a tavasz első felében, hiszen ha nem végzed el időben a téliesítést, az bizony szintén a szerkezet épségébe kerülhet.
Ha ugyanis egy búvárszivattyú belefagy a vízbe, ott valószínűleg az olvadást követően sem lesz maradéktalan többé a működése. Azonban ha mindezekre odafigyelsz, akkor biztos lehetsz abban, hogy a választott szivattyú hosszú éveken át hű társad marad majd, ha folyadék felszínre juttatásáról van szó.
A fentiek alapján látható, hogy milyen hasznos szerkezetről van szó, amelynek használata bizonyos típusú víznyerőhelyen esetén elengedhetetlen. Ám ahhoz, hogy ez valóban egy gyümölcsöző kapcsolat kezdete legyen, érdemes alaposan mérlegelni a fentebb vázolt feltételeket és fontos az is, hogy minden esetben minőségi alkatrészekből összeállított, megbízható búvárszivattyút vásárolj.