Egy aprítógép hatalmas segítség lehet a kertben, hiszen a lemetszett ágak és egyéb nagyobb méretű kerti hulladék eltávolításához ideális egy ilyen szerkezet. Sőt, akár a többi növény számára hasznosan fel is használható az így kapott végtermék, így környezetbarát módon varázsolhatod széppé az udvart egy természetes körforgást megteremtve ezzel.
Nem mindegy azonban, milyen típusú aprítógépet választasz. Összegyűjtöttük ezzel kapcsolatban a legfontosabb tudnivalókat.
Milyen gyakran és mire használnád?
Az első szempont amely alapján érdemes mérlegelni az aprítók között az, hogy jellemzően milyen nagyságú munkafolyamatok során vetnéd be a szerkezetet és mennyire gyakran használnád. Nincs a kérdésre jó vagy rossz válasz, viszont egészen más teljesítményre van szükség akkor, ha egy szezonban kétszer veszed elő és kisebb munkákat végzel vele vagy ha komolyabb próbatétel elé állítod viszonylag gyakran.
Míg az előbbi esetben elegendő lehet egy kisebb teljesítményű gép beszerzése is, úgy az utóbbinál már valóban komolyabb berendezésre van szükség.
A típus
Alapvetően két fő típusa létezik az aprítógépeknek. Az egyik az úgynevezett maróhengeres ágaprító, a másik pedig a forgókéses. Ennek kapcsán nagyon fontos kérdés a teljesítmény kapcsán az, hogy szeretnéd-e, hogy a zöld lombot is gond nélkül ledarálja a szerkezet és nagyobb ágakkal is elbírjon.
Emellett a késes változatoknál mérvadó az is, hogy milyen típusú késekkel van felszerelve és azok milyen állásban helyezkednek el. Ez a verzió alapvetően gyors és hatékony munkavégzésre képes, használata viszont igen hangos, ráadásul az ágakat egyenként, megfelelően előkészítve kell betolni a gépbe.
A maróhengeres változat valamennyivel lassabban dolgozik, ugyanis nem vágja, hanem töri az ágakat, ám ebben az esetben nem igényel előkészületet az ágak előkészítése. Vagyis az igazán maradéktalan munkavégzéshez szükség van a teljesítmény mellett annak figyelembevételére is, hogy mekkora vágási átmérővel bír el a rendszer. A kisebb gépek esetében ez jellemzően négy centimétert jelent, a nagyobbak viszont akár a hét centiméteres átmérővel is gond nélkül elboldogulnak.
Elektromos vagy benzines?
E téren is két fő típusát különböztethetjük meg az ágaprítóknak. A leggyakoribb az elektromos változat, amely bár egyszerűen működtethető, a zsinór hossza valamennyire lekorlátozza a mozgásteret. A másik a benzinnel működő verzió, amely esetében pedig arra kell figyelni, hogy mindig legyen kéznél megfelelő mennyiségű üzemanyag, ha pótlásra lenne szükség.
A biztonság
Mivel egy nagyon erős gépről van szó, elképesztően fontos az, hogy a használója minél nagyobb biztonságban legyen. Éppen ezért érdemes olyan verziót választani, amely biztonsági kapcsolóval van felszerelve és biztosított a vészleállás funkció. Így ha esetleg baj történik, a rendszer azonnal leáll. Emellett használata során mindenképpen érdemes védőszemüveget és kesztyűt viselni.
A gyűjtőzsák mérete
Szempont lehet az is, hogy mekkora méretű gyűjtőzsák csatlakoztatható a géphez, hiszen ettől függ, mekkora mennyiségű zúzalékot képes tárolni a munkafolyamat alatt. Különöse akkor lényeges ez, ha nem a helyszínen kerül terítésre a mulcs vagy elhelyezésre a komposzt alapanyag.
A végtermék felhasználása
Amikor végeztél a munkával, a gyűjtőzsákban nagyon értékes végtermék van, hiszen ez az összeaprított növényi hulladék tökéletesen alkalmas mulcsolásra és komposztálásra egyaránt. Ezáltal pedig rengeteg fontos tápanyag jut vissza a talajba, táplálva ezzel a növényeket.
Vagyis egy olyan természetes körforgás alakítható ki az udvaron ezáltal, amely környezetbarát és nagyon hatékony is. A kert lakói pedig gazdagon meghálálják majd ezt a fajta gondoskodást.