A lézeres szintező az egyik legpraktikusabb szerkezet a világon akkor, ha pontos, precíz munkavégzésről van szó, neked pedig jó lenne pontosan tudni, hogy hol húzódik a tökéletes egyenes amit keresel. Egyáltalán nem mindegy azonban, hogy melyiket választod a számos különböző típus közül.
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttünk minden olyan hasznos tudnivalót, amelyek segítségedre lesznek a számodra ideális szintező kiválasztásánál.
Fontos, hogy hol szeretnéd használni!
Először is mindenképpen érdemes azt meghatározni, hogy kültéren vagy beltéren szeretnéd használni a szerkezetet, vagy esetleg mindkét helyszínen egyszerre. Ugyanis ennek megfelelően máris nagyban leszűkíthető az egyébként széles választékok köre.
Számít ennek kapcsán az is, hogy jellemzően milyen feladatokra és mekkora távolságból vetnéd be a lézercsíkokat munka közben, hiszen ennek nyomán is számos terméket kiemelhetsz a potenciális szintezők közül annak érdekében, hogy megtalálhasd a számodra tökéleteset.
Nem mindegy ugyanis, hogy egy belső térben néhány méteres távolság mellett használod álmennyezet építésénél vagy egy odakinn egy hatalmas telken végzel vele méréseket komolyabb távból egy készülő ház esetén.
Manuális legyen vagy automata?
Laikusok számára mindenképpen az automata, úgynevezett önszintező lézerek használata ajánlott, ugyanis ezek segítségével szinte lehetetlen hibázni a munkavégzés során. Hiszen ha valami zavar támadna a rendszerben, akkor egyszerűen megáll és újra pozicionálja magát, ennek köszönhetően pedig garantáltan pontos lesz majd az eredmény.
Természetesen nem kevésbé jó a manuális változat sem, ám ebben az esetben szükség van a megfelelő beállításokra. Ezáltal főleg kisebb munkák esetén javasolt ennek használata.
Szintező lézereinket itt tudod megnézni
Milyen színű legyen a sugárnyaláb?
E téren természetesen nem az ízlés jelenti a fő szempontot, sokkal inkább a megfelelő láthatóság. Alapvetően két típus létezik ebből a szempontból, az egyik a vörös, a másik pedig a zöld. A vörös sugárnyaláb kültéren jobban látható, míg a halványabb, de a szem számára könnyebben megtalálható zöld változat a belső terekhez javasolt.
A lézeres szintező típusai
Ha bárhol megnézed a választékot ezekből a szerkezetekből, akkor láthatod, hogy a számos márkának és gyártónak megannyi típus szintezője vásárolható meg. Pontosan ezért nagyon lényeges tisztában lenni azzal, mit képesek nyújtani az eltérő változatok, ellenkező esetben ugyanis nagyon könnyű hamar elveszni a kínálatban.
Hiszen mindegyik szerkezet különböző igények kielégítésére lett kitalálva. Beltéri használat esetén például a vonallézer vagy a pontlézer használata javasolt, ám ha várhatón kültéren is hasznát vennéd ennek a szerkezetnek, akkor a forgólézerek között is ajánlott szétnézned. Az olyan speciális verziók használata viszont, mint például a vízvezetékek esetében használt csőlézerek, mindenképpen szakértelmet igényelnek.
Soha ne billegjen!
Nagyon fontos, hogy bármelyik típusra is esik a választásod, a használat során stabil talapzatot kell hozzá választani és semmiképpen sem szabad billegnie a szerkezetnek, hiszen ellenkező esetben esélytelen a pontos mérések elvégzése.
Ebben nagy segítségedre lesznek az itt, külön ebből a célból elhelyezett csavarok, amelyek segítségével könnyedén beállítható mindez. Lényeges emellett az is, hogy a libella megfelelően legyen beállítva, vagyis a kis buborék a meghatározott is kijelölt körön belül maradjon.
Itt találsz állványokat a lézeres szintezőkhöz és egyéb mérőműszerekhez
Látható, hogy milyen sokféle szempontot érdemes figyelembe venni a lézeres szintező vásárlása esetén. Hiszen nem elég, hogy a széles választékban meg kell találni a megfelelő típust, még az extra felszereltség szempontjából is résen kell lenni.
Viszont mindenképpen érdemes erre időt szánni, hiszen ha megtaláltad a számosra tökéletes gyártmányt, a munkavégzés sokkal gördülékenyebbé a pontosabbá válik. Ez pedig hatalmas kincs, függetlenül attól, hogy építkezésről vagy felújításról van szó.