Neked is gondot okoz a fúrógéphez a megfelelő fúrószárat kiválasztani? Sokféle fúrószár létezik, így sokszor nem könnyű eldönteni, hogy az adott munkához melyik típus lesz az ideális. Valójában a különböző fúrószár típusokat kell megismerni, ha tudjuk milyen anyaghoz melyik illik, dönteni is egyszerűbb. A rosszul megválasztott fúrószár okozhat némi bosszúságot a munka során.
Fúrószár kiválasztása
A megfelelő fúrófej megtalálása a fúrandó anyaggal kezdődik. Valamennyi anyag egyedi keménységgel és mechanikai tulajdonságokkal bír, ezért van szükség különböző kialakítású fúrószárakra.
A kiválasztás előtt figyelembe kell venni:
- fúrófej anyagát
- fúrófej típusát
- fúrófej hosszát (rövid, hosszú)
- fúrószár bevonatát
- fúrószöget
- átmérőt
- illeszkedést (használt szerszám határozza meg)
Fúrószár típusok
A megmunkálni kívánt anyagok alapján megkülönböztetünk fém-, beton-, fa- és műanyaghoz kialakított fúrószárakat.
Fúrószár fémhez
Alumínium, vas, acél, réz, sárgaréz felületek fúrásához a fémhez kifejlesztett fúrószárakat válaszd. Ezek jellemzően HSS típusúak, kúp alakú fejjel vannak kialakítva, s gyors munkát tesznek lehetővé. Rozsdamentes acélhoz titánium bevonatú vagy kobalt ötvözet fúrószár lesz a megfelelő választás.
Fúrószár betonhoz, kőhöz
Olyan, nagyon kemény anyagok megmunkálásához, mint a beton, a tégla, a kő vagy a gránit, betonfúrók alkalmasak. Leggyakrabban szénacélból készülnek, így hatékonyan képesek áthatolni a kemény felületeken is. Ezeket fúrókalapácshoz vagy ütvefúróhoz lehet csatlakoztatni.
Fúrószár fához
Fa, MDF-lemez, faforgácslap, rétegelt lemez fúrása fafúrókkal lehetséges, amelyek kialakítása segít elkerülni a fa felszakadását. Jellegzetessége a speciális központosított orrkiképzés, amely elősegíti a fúró pontosabb pozícionálását.
Nézz végig webshopunk fúrószár kínálatában!
Fúrószár műanyaghoz
Műanyaghoz fémfúrót használjunk - fafúrót semmiképp!
Gyémántfúrók
Puha, valamint közepes sűrűségű csempék, márvány és gránit felületek eredményes fúrását speciális, gyémántcsiszolt fémheggyel kialakított fúróval tudjuk megoldani. Érdemes nagyobb figyelmet fordítani a fúrás intenzitására annak érdekében, hogy a csempe ne repedjen, illetve ne törjön el. A fúrás megkezdésekor mérsékelt, majd egyre enyhébb nyomást alkalmazzunk.
Lépcsősfúrók
Vékonyabb fém és alumínium lemezekhez lépcsős, kúpos fúrószárat használjunk. Gyors és pontos fúrást tesznek lehetővé, azonban a lassabb fordulatszámra itt is figyeljünk.
Körkivágók
A körkivágók jellegzetes, harang alakú kiképzéséről és a központosító fúróról ismerhetők fel. Lassú fordulatszámon végezzük a fúrást és ügyeljünk, hogy az adott anyaghoz (fa, fém, falazat) kialakított körvágó típust használjunk.
Üvegfúrók
Kifejezetten üveg fúrásához is megtalálod a megfelelő fúrószárat. Szív alakú fejkiképzéssel rendelkezik, s fontos tudni, hogy ezt más típusú anyaghoz nem ajánlott használni.
Láthatod, megannyi típusú fúrószár létezik, az egyszerű munkáktól kezdve az egyedi, komplexebb fúrási feladatokig mindenre találsz megfelelőt. A feladat jellege, a fúrandó anyag szerkezete, vastagsága, a fúrni kívánt lyuk mélysége és átmérője alapján megtalálod a számodra legjobb fúrószárat.