Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Milyen hegesztőgépet vegyek?

A hegesztőgép vásárlása nem kell, hogy bonyolult procedúra legyen. A következő összefoglalóban segítséget adunk ahhoz, hogy az igényeidnek megfelelő hegesztőgépet milyen szempontok alapján válaszd ki.

A legjobb hegesztő megtalálására érdemes időt szánni, hiszen hosszú távon lesz segítségedre munkáid során. A profi modellek nagyobb befektetést jelenthetnek, fontos, hogy megismerd a gép jellemzőit, ellenkező esetben nem felel meg céljaidnak. Egy megfelelő hegesztőgéppel pedig magasabb szintre emelheted a munkád minőségét.

Különböző hegesztőgép fajták léteznek, amelyek más és más jellemzőkkel rendelkeznek, ezáltal eltérő feladatok végzéséhez alkalmasak. Ha még nem ismered a hegesztőgép típusait, nézd meg korábbi cikkünket.

Hegesztőgép vásárlási szempontok

Nézzük, milyen tényezők képezik a kiválasztás alapját a vásárlás során.

1. Hegesztendő anyag típusa, jellemzői

Első lépésként meg kell határozni a hegeszteni kívánt fém típusát. Az alapanyagok kulcsfontosságúak a hegesztőgépek jellemzőinek összehasonlításakor. Az adott anyag vastagságát, a varratok maximális hosszát egyaránt figyelembe kell venni. Minél nagyobb a lemezvastagság és a varratok hossza, annál nagyobb teljesítményű gépre van szükség. A vékony fémekkel való eredményes munka alacsony hőfok biztosításával valósulhat meg. 

Leggyakrabban alumínium, szén-, rozsdamentes acél, valamint titán, króm, és egzotikus fémekkel találkozunk. A fémek, egyedi ismérveik és hőérzékenységük alapján eltérő hegesztési eljárást igényelnek.

Az egyes eljárások közül a legtöbb alkalmazkodik a szénacélhoz. A rozsdamentes acél ettől már kényesebb, ha hőkezelésről van szó, jellemzően MIG és TIG gépekkel hegeszthetőek hatékonyan. Alumíniumhoz MIG hegesztőt, valamint kifejezetten alumínium hegesztéshez tervezett TIG gépet használhatunk. Az olyan drága fémek, mint a titán vagy egyéb egzotikus anyagok magasabb kategóriájú TIG gépeket igényelnek, plusz funkciókkal, számos beállítási lehetőséggel.

2. Használat gyakorisága

Mindennapi munkavégzéshez keresel hegesztőgépet vagy csupán otthoni, alkalmankénti használatra? Amennyiben hobbi felhasználás a cél, valószínűleg egy kisebb teljesítményű, kevesebb beállítással rendelkező, alacsonyabb árú modell is ideális számodra. Gyakori használatra, profi hegesztők számára azonban nagy teljesítményű, megbízható, számos kiegészítő funkcióval kialakított gép lesz az optimális, amely hosszú távon kiszolgálja az igényeket.

3. Hegesztés helye

Gondold végig, általában hol fogod a gépet használni. Profi, tágas műhelyben, vagy kisebb, zárt térben, esetleg szabadtéren? Talán nem is gondolnád, de a hegesztő mérete, elhelyezkedése és mobilitása, a rendelkezésre álló tartozékok nagy szerepet játszanak a különböző hegesztési feladatok során. 

Zárt térben elektromos csatlakozással működtetheted a hegesztőt. Általában az otthoni műhelyek esetében szabványos áramellátás, míg profi szervizekben ipari áramellátás áll rendelkezésre. Szabadtéren való használat esetén, amennyiben nincs elektromos hálózat, motoros hegesztőre vagy hegesztőhöz használható generátorra lesz szükséged.

Milyen hegesztőpajzsot vegyek?

4. Hegesztőgép jellemzői

A különböző modellek közötti választást a gép ismérvei nagyban meghatározzák. Úgymint: üzemidő ciklus, nyitott áramkörű feszültség, termikus túlterhelés elleni védelem.

Az üzemidő ciklus azt mutatja meg, hogy az adott hegesztő tíz perc alatt mennyi megszakítás nélküli hegesztést képest végezni. Ehhez azonban vedd figyelembe a gép amperértékét is.

A nyitott áramkörű feszültség azt a feszültséget jelzi, amely egy ívhegesztő pisztolyból vagy fáklyából származik, amikor nincs áram alatt. Veszélyes lehet, ha egy áramkör feszültség alatt van a műhelyben.

Nem minden típusú hegesztőgép rendelkezik túlterhelés elleni védelemmel. Érdemes olyat vásárolni, amelyik ezzel a funkcióval lett kialakítva, hiszen az automatikusan lekapcsolja a pisztoly/fáklya kimeneti teljesítményét a benne lévő áramkör túlmelegedése esetén.

5. Sűrített gázok

Az egyes hegesztési eljárásokhoz különböző gázokat (pl. oxigén, hélium CO2), gázkeverékeket használnak. A gáz típusa többek között a hegesztési eljárástól, a környezeti körülményektől függ. Határozd meg, szükség van-e sűrített gázokra az alkalmazás során. Amennyiben igen, néhány egyéb dolgot is figyelembe kell venned, mint például: tartály a gázhoz, tárolási követelmények, biztonsági előírások.

6. Karbantartás, alkatrészek

Ne feledkezz meg a rendszeres karbantartásról, főként a garanciális időszakban figyelj a meghatározott időn belüli átvizsgálásra. Ellenkező esetben elveszítheted a gépre vonatkozó garanciát. Tájékozódj a közeledben elérhető szakszervizekről, továbbá az alkatrészek beszerzési lehetőségeiről. Ha mindezekre felkészülsz, sok időt és kellemetlenséget megspórolhatsz magadnak a későbbiek folyamán.

Rendelj webshopunkból hegesztőgépet!