Mióta elérhető áron elérhető bárki számára viszonylag nagy méretű medencék is, egyre több udvarban, kertben látni nyaranta. Kétség nem fér hozzá, nagyon praktikus, hogy elég csak kilépni a nappaliból és már csobbanhatunk is. A víz tisztaságát egész nyáron megőrizni viszont nem egyszerű – egy szuper homokszűrővel egy lépéssel közelebb vagyunk az átlátszóan kék, kristálytiszta vízhez.
Az első medenceállításkor lázban ég a család, első csobbanáskor mindenki elégedett és boldog. Aztán általában eltelik pár nap, maximum hét és tanácstalanul kémlelik a vizet: zavaros, zöldes, nyálkás hártya úszik a tetején, büdös. Annak, hogy a medence egész nyáron át szolgálja a családot és élvezhető legyen az abban való fürdés, komoly tudománya van. A vegyszerezés mellett a vízforgatás és a homokszűrés a kulcs ahhoz, hogy egy idényben elég legyen egyszer feltölteni a medencét.
Homokkal szűrheti leghatékonyabban a szennyeződést
A medence lényegében olyan, mint egy vízzel teli, óriási vödör. Akinek kertje van, biztosan tapasztalta már, milyen, ha víz marad a vödörben: pár nap alatt algás, zavaros lesz, főleg nyáron, amikor süti a Nap. A medencében lévő vízzel ugyanez történik, ha nem kezeljük és nem tarjuk mozgásban. Ez utóbbit szolgálja a vízforgató berendezés. Ez a gép a medence egy pontján beszívja a vizet, majd a másik oldalon visszaengedi, ezáltal biztosítja az áramlást.
Ez önmagában azonban kevés lenne, fontos, hogy „menet közben”, tehát amíg a víz eljut a szívó ponttól és visszaengedésig, meg is tisztuljon. Emiatt kombinálták a vízforgató berendezéseket szűrővel.
A homokszűrős vízforgatók a legnépszerűbbek. Ez a leghatékonyabb vízszűrő technológia. A forgató berendezésbe be van építve tulajdonképpen egy tartály, amely kvarchomokkal van megtöltve. A medence vize a beszívó csövön át eljut ebbe a tartályba és a vízben lévő szennyeződések, minden, ami piszkítja a vizet, fennakad a homokon. Innen a kivezető csövön át megtisztulva jut vissza a víz a medencébe.
A működési elv tehát nagyon egyszerű, de fontos, hogy jól válasszuk meg a homokszűrő méretét: ha túl kicsit veszünk a medencéhez viszonyítva, akkor nem fog felfogni minden szennyeződést. Nézzünk utána, hogy medencénk méretéhez mekkora homokszűrő javasolt, s azután vásároljuk meg azt.
Kevesebb vegyszer, egyenletesebb vízhőmérséklet
A homokszűrő nem költséges kiegészítő, akár 4-5 évig is képes ellátni feladatát, ha a vízforgatás és vegyszeres víztisztítás is biztosított. Ehhez szükség van a víztisztító rendszerben a fölöző szűrőre is a vízforgató bemeneténél, ez nem engedi a víz felszínén úszó, darabos szennyeződéseket, példásul leveleket a homokszűrőbe jutni. Ezek ugyanis a homokot eltömítenék, a kvarchomok az apró szemcsés szennyeződések felfogására hivatott.
Jól beállított homokszűrés mellett vegyszerből is kevesebbre van szükség, tehát egészség-és környezetbarátabb módon tudjuk fenntartani a medence tisztaságát. Úgy, hogy akár egész nyáron át nem kell leengedni a medence vizét, amivel nagy összeget spórolhatunk.
Ráadásként pedig nem csak tiszta, hanem kellemes hőmérsékletű vizet kapunk. Az állandó vízforgatásnak köszönhetően ugyanis nem alakulnak ki a medencében hőrétegek, a homokszűrős vízforgatónak köszönhetően egyenletes lesz a víz hőmérséklete.
Időzítő kapcsoló a kényelemért
Homokszűrős vízforgató vásárlásakor a legfontosabb szempont tehát a medence mérete. A többi, árat is nagyban meghatározó tulajdonsága inkább a mi kényelmünket szolgálja, mint a szűrés hatékonyságát. Ilyen az időzített kapcsoló. A víztisztító rendszernek nem kell egész nap működnie, naponta néhányszor (minimum kétszer-háromszor) elég átforgatni és tisztíttatni a vizet. Ha nem szeretnénk mindig magunk ki-és bekapcsolni (főleg, ha sokszor nem is vagyunk otthon reggeltől késő délutánig), akkor időzítővel ellátott rendszert vegyünk, így programozhatjuk előre, hogy mikor forgasson és szűrjön.
A homokszűrőket és a további medencegépészeti termékeinket itt találod