Ha valaki manapság hegesztőt vásárol, szinte kivétel nélkül inverteres hegesztőre esik a választása. Nem nagyon szól ugyanis érv a hagyományos transzformátoros mellett, az inverteres hegesztő minden tekintetben korszerűbb technológiát képvisel, amelynek sokoldalúbb a felhasználása, hatékonyabb vele a munkavégzés.
Sokoldalú és könnyű
Az inverteres hegesztő frekanciaváltással többször átalakítja az áramot, végül mégis sokkal jobb hatásfok alakul ki, mint a hagyományos transzformátoros hegesztő esetében. Ez a jobb hatásfok képessé teszi arra, hogy AWI hegesztésre és impulzushegesztésre is alkalmas legyen. Az inverteres hegesztőben jóval kisebb transzformátor van, ezáltal pedig sokkal kisebb súlyú, mintegy 4-8 kilós, sőt, vannak típusok, amelyek ennél is könnyebbek.
Ezáltal könnyebb szállítani és egyszerűbb vele dolgozni is, akár a magasban tartani is. Könnyebb vele ívet fogni és vékonyabb anyagokat is lehet hegeszteni vele.
Nem probléma a letapadás
Már csak azért is ajánlott inverteres hegesztőt vásárolni annak, aki hegeszteni szeretne, mert ezzel a hegesztést korábban nem tanulók is könnyedén boldogulnak. Gyakorlott mesteremberek tudják, hogy a hegesztőpálca letapadása az, amivel általában meggyűlik a kezdő szakemberek baja, ha hagyományos hegesztőt adnak a kezükbe. Inverteres gépnél a vezérlés leszabályozza az áramot, így a hegesztés nem megy tönkre akkor sem, ha a pálca letapad – nem kell újrakezdeni a munkát, így az anyag sem vész kárba. Az áram leszabályozásának köszönhető az is, hogy vékonyabb anyagok is hegeszthetők inverteres géppel.
Az inverteres hegesztők ára kicsit magasabb ugyan, mint a hagyományos gépeké, de a felsorolt előnyök után nem szükséges magyarázni, hogy miért érdemes áldozni rá. Vannak viszonylag olcsón is inverteres hegesztők, a ház körüli, egyszerű munkálatokhoz ezek is tökéletesek lehetnek. A kérdés már csak az, hogy inverteres hegesztőkből milyen érdemes venni.
Hegesztőgépek és hegesztési felszerelések kaphatók webshopunkban, nézd meg a kínálatot itt
6+1 hegesztőgép választási szempont
1. A legfontosabb azt meghatározni, hogy hol fogjuk általában használni a hegesztőt. Ha otthon, a ház körül dolgozunk vele, akkor azok a modellek szóba sem jöhetnek, amelyek működéséhez ipari áramra van szükség. Ez már önmagában szűkíti a kört.
2. Az sem mindegy, hogy ha csak otthon, azon belül is hol fogunk hegeszteni. Ha magasban is tervezünk munkavégzést, akkor a gép súlya is az első szempontok között kell, hogy szerepeljen, illetve ebben az esetben jön jól, ha a gép vállra akasztható. Érdemes ilyet keresni a kínálatban!
3. Lényeges szempont továbbá, hogy mit fogunk hegeszteni, milyen anyagokkal dolgozunk. Ettől függ, hogy milyen elektródákra lesz szükség, így már csak azok a gépek maradnak a kínálatban, amelyek megfelelnek ennek az elvárásnak is.
4. Azt is át kell gondolni, hogy mennyi időt igényel a munka, amit el szeretnénk végezni a hegesztővel. Ha többször használnánk kevés ideig, akkor bármelyik gép megfelelő, de ha nagyobb munkába vágjuk a fejszénket, s egyhuzamban hosszabb ideig akarunk hegeszteni, akkor csak olyan gép jöhet szóba, amelyik túlterhelés védelemmel van ellátva. Ha hosszú távban gondolkodunk, s szeretnénk, ha bármilyen munkát elvégezhetnénk vele a jövőben, akkor túlterhelés védelemmel bíró inverteres hegesztőt vásároljunk akkor is, ha éppen most kisebb munka során avatjuk majd fel.
5. Amennyiben szeretnénk, ha lehetőség lenne a géppel saválló acél és alumínium hegesztésére is, akkor azt is figyelembe kell venni választáskor, hogy melyik modellhez lehet erre alkalmas kiegészítőt, úgynevezett volfrámelektródás egységet vásárolni.
6. Nem utolsó szempont a garancia sem. Ha már csak két gép van, amelyek között dilemmázol, amelyek minden egyéb tulajdonsága nagyjából megegyezik, akkor segíthet a döntésben, ha megnézed, melyikre hány év garanciát ad a gyártó.
+1. Az is mérvadó lehet, hogy a kiszemelt márkának van-e a közelben szervize, illetve hogy mennyire könnyen szerezhetők be hozzá szükség esetén alkatrészek.