Sokan nem is gondolnák, de elképesztően jó szolgálatot tehet egy munkavédelmi kesztyű akkor is, ha a ház körüli teendők elvégzéséről van szó. Nem mindegy azonban, hogy melyik szituációban milyen típust választunk. Ebben a bejegyzésben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban.
Ha beltéri munkálatokról van szó
Nem egy olyan munka létezik a beltérben végzendő feladatok között, amelyekhez ajánlott a munkavédelmi kesztyűk használata. Különösen abban az esetben, ha nem szeretnénk, hogy a bőrünk bizonyos anyagokkal közvetlenül érintkezzen. Hiszen a mosogató-és mosószerek, a zsíroldók vagy akár a folteltávolítók is mind olyan anyagok, amelyek irritációt vagy allergiát válthatnak ki.
Az ilyen jellegű tevékenységekhez egyébként a legjobb, ha egyszer használatos kesztyűket választunk. Ezek közül is az a legideálisabb, amelynek nitril az anyaga, ugyanis ez annyira képes illeszkedni a tenyérhez és az ujjakhoz, hogy úgy végezhetjük el a feladatainkat, mintha semmit sem viselnénk. A védelem viszont ennek ellenére adott lesz.
Kinti tevékenységekhez
Egy családi házban nagyon sok esetben várnak ránk kint végzendő feladatok, különösen a tavaszi, nyári és őszi szezonban. Éppen emiatt nagyon fontos, hogy legyen egy megfelelő munkavédelmi kesztyűnk ezekhez a feladatokhoz is. Hiszen nem csak a szennyeződésektől véd meg, de az esetleges sérülésektől is megóvja a kezeket egy ideális kesztyű. Legyen szó fűnyírásról, ültetésről, gyomlálásról, egyéb kerti munkáról vagy akár barkácsolásról, egy bőrből készült, strapabíró munkavédelmi kesztyű minden esetben aranyat ér.
Ha pedig fokozottan óvnánk a kezeinket bizonyos tevékenységek során a sérülésektől, a mártott védőkesztyűk között is szét lehet nézni, hiszen amelyek között számos különböző típus létezik, akár olyan is, amely megerősített anyagból készült, így teljesen vágásbiztos.
Speciális munkavédelmi kesztyűk
Természetesen a fentiek mellett számos speciális munkavédelmi kesztyű is létezik. Műhelyben való tevékenységhez a normál kötött szerelőkesztyű viselése ajánlott, amely csúszásbiztos, a tenyerén és ujjain pedig poliuretán bevonat kapott helyet.
A homokfúvó védőkesztyű pedig kiválóan alkalmas kabinos és mobil homokfúvókkal való munka közbeni teljes védelemre, így megakadályozza, hogy kezünkben és egész karunkban a homok kárt tegyen.
Szintén ide sorolandó a sav- és lúgálló kesztyű is, de akár az olaj-és zsírálló, rugalmas nitril bevonattal készült kesztyű is. Az ötujjas hőálló, hasított marhabőr védőkesztyű, hosszú mandzsetta résszel pedig hegesztéshez alkalmas. Természetesen mindez csupán a jéghegy csúcsa, hiszen számos más típusú munkavédelmi kesztyű is létezik a kínálatban.
Évszaknak megfelelő kesztyűk
Fontos tudni, hogy léteznek az adott évszaknak megfelelő kesztyűk is. A jól szellőző, vékonyabb típusok nyáron tesznek jó szolgálatot, míg a bélelt verziók télen nem csak kívülről óvják a kezeket, de belső kialakításuknak köszönhetően meleget is adnak. Így minden esetben komfortosan érezhetjük magunkat, még akkor is, ha kifejezetten hideg időben vagy kánikulában tevékenykedünk valahol.
Fontos megtalálni az ideális méretet
A fentebb említett kesztyűk mindegyikére igaz, hogy ahhoz, hogy kényelmes viseletet nyújtsanak, a megfelelő méretet kell választani. Fontos tudni, hogy tipikus szabványokról nem beszélhetünk gyártónként lehet eltérés a méretek között, így mindig érdemes tájékozódni az adott kesztyű pontos nagyságáról. Így nem érhet meglepetés és biztosan a legjobbat választod majd ki a széles választékból.
A fentiek alapján látható, hogy egy munkavédelmi kesztyű még ott is jó szolgálatot tud tenni, ahol nem is gondolnánk. Így mindenképpen érdemes beszerezni a megfelelő típusokat és bátran használni, amikor csak szükség van rájuk.