Amennyiben az otthonodat vegyes tüzelésű kazánnal fűtöt, úgy nagy segítség lesz egy rönkhasító gép, mellyel a tüzeléshez szükséges farönköket pillanatok alatt felapríthatod. Rendkívül időtakarékos, és rengeteg fáradozástól kímélheted meg magad a gép egyszerű használatával.
Vegyes tüzelésű kazánnál, cserépkályhánál mindenkinek ismerős lehet az az érzés, mikor a meleg szobából ki kell menni a hideg, szeles udvarra tűzifát hasogatni. A folyamat mindenképpen hosszadalmas és kimerítő. A ruhánk fűrészporos lesz, elfáradunk és még a derekunknak sem tesz jót az állandó hajladozás. Ezt a problémát hivatott megoldani a rönkhasító gép, mellyel gyorsan, különösebb fáradozás nélkül előállíthatjuk a kályhakész fát.
Ugyan nem egy hobbi szerszámról beszélünk, viszont hosszú távon mindenképpen megéri a befektetés.
Természetesen ez sem minden esetben és mindenkinek a legjobb megoldás, hiszen egy költséges eszközről beszélhetünk (2022 tavaszi árakon nagyjából 130 ezer forinttól felfelé ...).
Ha nehezebben megy a mozgás, vagy egyszerűen nem akarsz ezzel bajlódni, akkor érdemes lehet elgondolkodni a vásárláson.
Hogy néz ki a matek? Különösen kisebb falvakban bizonyára mindenki ismer olyat, aki vállal fa hasogatást pár ezer forintos napidíjért, ez alacsonyabb összeg, mint amibe a gép kerül, illetve a rönkhasító nem fogja magától elpakolni a fát, ez még rád maradna. Nem 1-2 év alatt térül meg a gép ára, azonban néhány szezon után egy megfelelően karbantartott gép olcsóbb, mint minden évben hívni valakit, aki felhasogatja a farönköket.
Egy kiegészítőnek, hobbiként tartott fatüzelés esetében nem beszélhetünk akkora volumenről, hogy feltétlen megérje beruházni egy ilyen gépre, ám ha a tüzelés jelentős része, egésze fával történik, akkor nincs párja egy jó rönkhasítónak, hisz megfizethetetlen, hogy gyakorlatilag fáradtság nélkül képes vagy egyedül is összevágni több köbméter fát.
Milyen típusú rönkhasító gépek közül lehet választani?
Ék rönkhasító
A rönkhasító gépeknek több típusa is létezik, a legegyszerűbb, otthoni használatra kifejlesztett verzió az ék rönkhasító. Ez egy körülbelül 50 centiméter széles, 38-40 kilogramm súlyú kisgép, melynek egyik végében egy éles ék található, a másik végében pedig a toló rész. Teljesítménye átlagosan 1500 watt, nyomóereje pedig 4-6,5 tonna között mozog – márkától függően – így könnyedén szét tudja hasogatni a rönköket.
Használata egyszerű, akár földre, akár egy kiemelt vízszintes felületre elhelyezzük a gépet, és az ék előtti szakaszon a sínre fektetjük a rönköt. Működtetése két komponensű, először egy gombot kell megnyomni az alsó részen, mellyel áram alá helyezzük az eszközt, majd a kart lenyomva megindítjuk a hidraulikás toló szerkezetet, mely nekitolja a rönköt az ellentétes oldalon található éknek, ami a nyomás hatására kettéhasad.
A használati útmutató szerint, biztonságosan maximum 25 centiméter átmérőjű fadarabokkal lehet használni. A gép teljesítménye elbír nagyobb rönköket is, viszont ekkor már fokozottan vigyázni kell, nehogy a nyomás hatására szétrobbanjanak a fadarabok. Amennyiben keményebb a fa, úgy előfordulhat, hogy nem hasad át teljesen a rönk, csupán egy éket vág a gép, ilyenkor forgatva addig kell hasítani, míg el nem érjük a kívánt rönk méretet.
Általános szabály, hogy a tolósínre semmi más ne kerüljön a fán kívül, és mint minden más kerti szerszám esetében, itt is fokozottan kell vigyázni a végtagok, ujjak, illetve a szemek épségére.
Kúpos rönkhasító
Az ék rönkhasítókhoz képest egy komolyabb változat a kúpos rönkhasító, mely egy nagyobb teljesítményű gép. A körülbelül derékig érő, álló szerkezet elején egy vízszintesen forgó kúp található, ami forgásával és elszélesedő kialakításával hasítja félbe a rönköket. Míg az ék rönkhasítóknál csak kisebb, maximum 35-40 centiméter hosszú fadarabokat lehet kettéhasítani, addig ez a típus akár a méterfával is megbirkózik.
Használata során előzetesen bekapcsoljuk a gépet, ez utána magától működik – nem kell tartani, mint az előbbi esetben – és függőlegesen állítva, nekitoljuk a farönköt a vízszintesen forgó kúpba. Sok esetben nem is kell tartani a fát, csak rá kell helyezni a kúp elejére, onnantól a furatos kialakítás megtartja a rönköt, míg végig nem hasítja hosszában a fadarabot.
Összességében tehát egy hasznos gép, melyre mindenképpen megéri beruházni, ha sokszor van dolgunk tűzifa hasogatásával. Vagyis amennyiben nagyobb mennyiségű fát készítenél elő a téli hónapokra és nem szeretnél napokon át ezzel foglalkozni, úgy mindenképpen megéri befektetni valamelyik rönkhasító gépbe. Amennyiben pedig még ennél is több fát aprítanál össze, nem kérdés, hogy szükség van egy ilyen szerkezetre, hiszen ezzel nem csak rengeted időt takaríthatsz meg, de még a testedet is megkímélheted általa. Nem beszélve arról, hogy többé nem lesz nyűg a téli tüzelő előkészítése, ugyanis a munka oroszlán részét a rönkhasító végzi el.