A szalagcsiszoló gépek számos szempontból praktikus szerszámok függetlenül attól, hogy valaki a mindennapi munkavégzés során használja azokat vagy éppen hobbi szinten tevékenykedik velük. Hiszen tény, hogy egy kis kreativitással, elszántsággal és a megfelelő eszközökkel egyedi, saját készítésű bútorzatokat készíthetünk otthonunkba.
Mi is az a szalagcsiszoló gép?
A szalagcsiszoló gépeket három nagy csoportba sorolhatjuk, amelyeket a mozgatási módok szerint tudunk csoportosítani. Így beszélhetünk a vibrációs, excenteres és szalagcsiszoló gépekről is. Az utóbbiak többfunkciós szerszámok. Alkalmasak durva felületek csiszolására, felületek kiegyenlítésér, de szabadkézi lekerekítésre és alakításra is használható.
Bár tény, hogy a szalagcsiszoló nem nélkülözhetetlen eszköz egy műhelyben, teljesen bizonyos, hogy nem sok tapasztalt asztalost vagy hobbi barkácsoló boldogul nélküle. Lényege, hogy két forgó (hajtott és szabadonfutó) henger közé feszíthető, gyárilag végtelenített szalag végzi a csiszolást.
Különösen nagyméretű, hosszú felületek csiszolására alkalmas. A gépet felfordítva asztalra helyezve, vagy speciális tartozékokkal egyéb módon - akár függőlegesen - rögzítve kisméretű, kézben tartott tárgyak csiszolására is alkalmas lehet.
Milyen előnyei vannak ennek a gépnek?
A szalagcsiszolók nagyon komoly hatást gyakorolhatnak a fára, és általában csak a csiszolási folyamat kezdeti szakaszában vagy valamilyen anyag (például festékréteg) gyors eltávolítására használják. Egy finom szemcséjű csiszolópapírral ellátott szalagcsiszolóval teljesen sima felületet lehet elérni, de a helyhez kötött szalagcsiszolókat színesfémek, például alumínium eltávolítására használják.
Bár a színesfémek hajlamosak eltömíteni a csiszolókorongokat és így gyorsan használhatatlanná is teszik őket, a szalagcsiszoló esetén más a helyzet. Ugyanis ebben az esetben csiszolópapír kis barázdái kinyílnak amikor a hajtókerék íve körül haladnak, így az kevésbé lesz hajlamos az eltömődésre.
Vagyis nagy előny ezeknek a gépeknek, hogy könnyen használhatóak és minimális erőfeszítéssel lehet elérni a kívánt formát és felületet a faanyagon.
Mire érdemes figyelni használat közben?
A szalagcsiszoló használatakor fontos, hogy a készüléket egyenesen tartsuk, kerüljük a dőlést és mindezek során csak minimális nyomást alkalmazzunk, ellenkező esetben ugyanis nagyon nehéz lesz elérni a kívánt célt. Jó tudni még mielőtt munkához látnánk, hogy a szalagcsiszolókat a nagy erejük miatt egy kicsit nehezebb lehet irányítani.
Éppen ezért ha nagyon precíz feladat elvégzéséről van szó vagy nagy fokú finomságot igényel a munka, nem érdemes emellett dönteni. Ellenkező esetben viszont hamar meg lehet szeretni ezt a nem mindennapi szerszámot.
Milyen extrák léteznek szalagcsiszolók esetén?
Ahogy a legtöbb szerszám esetén, a szalagcsiszolóknál is léteznek olyan extra kiegészítők és felszerelések, amelyek megkönnyítik a munkavégzést. Az egyik ilyen a porgyűjtő, hiszen a fa csiszolásakor nagy mennyiségű fűrészpor keletkezik. Ez sok esetben egy nagy vákuumrendszerhez csatlakoztatott szövetszűrőzsák, amely a porszemcséket egy központi gyűjtőbe szívja.
A feszítőszalagos csiszolók esetén ezen felül lehetőség van arra is, hogy az üresjárati dob szögét megfelelően állítsuk be és a szalag középen maradjon.
A fentiekből látható, hogy bármin is dolgozik éppen az ember, ha fa felületről van szó, a szalagcsiszoló nagyon hasznos eszköz, amely biztosan gyakran lekerül a polcról egy-egy fontos feladat kapcsán.