Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Targoncák és egyéb emelőberendezések üzembehelyezése

A targoncák indítása előtt legyünk óvatosak és körültekintőek valamint győződjünk meg arról, hogy a targonca működtetése megfelelő és biztonságos, ezt s következőképpen vizsgálhatjuk meg: a villaágak és a teherhordó eszközökön ne legyenek látható sérülésnyomok (pl. elhajlás, repedés, látható kopás). Ellenőrizzük az ipari targonca alatt lévő területet, hogy nincs esetleg szivárgásra utaló árulkodó jel. Ellenőrizzük a hidraulika rendszer látható részein az esetleges sérüléseket és szivárgást. A sérült összetevőket azonnal ki kell cserélni.
Teendők:
Első lépésben a kormánykar felszerelése: Hajtsuk ki a záró anyát a karon.  Csavarjuk ki a beállító csavart. Szereljük  fel a kormánykart  a szárára. Illesszük be a hengeres csavart és a szorítóbilincset és szereljük fel az egységet a kormánykar szárára.  Emeljük meg a kart, és a lánc végén fűzzünk egy csapot a kar hornyába. Csavarjuk be a beállító csavart. Hajtsuk  be a záró anyát  és húzzuk  meg kézzel.
Üzembe helyezés:
Az ipari targoncát a kormánykar jelzett szögbe döntésével lehet elfordítani indításkor a kormányzár maximális működtetése esetén az ipari targonca a legkisebb fordulási szögben fordítható meg.
Emelés:
Első emelő: A villapumpáló mozdulattal emelhető fel a maximális magasságra. Ha az ipari targoncán van gyorsemelő funkció, a kb. 200 kg-nál kisebb súlyú rakományok gyorsan is felemelhetőek.
Villák felemelése: Toljuk előre az "emelés/leengedés" kezelő karját. Végezzünk pumpáló mozdulatot a kormánykarral. Ekkor a villák felemelkednek.
A villák leengedése: Húzzuk felfelé az "emelés/leengedés" kezelőkarját. a villák leengedett helyzetben lesznek.
Fékek: Az ipari targonca befékezése a következőképpen működik. Az ipari targonca befékezése rakománnyal vagy a nélkül. Mozdítsuk el a kormánykart a menetiránnyal ellentétesen, és izomerővel csökkentsük az ipari targonca sebességét.
Vészleállítás: Ha az ipari targonca rakományt szállít és túl nagy sebességre gyorsul fel, lehetőség van azonnali vészleállításra.
A targoncán még található rögzítő fék is, mely elég speciális tartozék. Ez kizárólag az ipari targonca biztonságos rögzítését szolgálja, üzemi fékként nem használható.
A rögzítő fék működtetése: Lábbal nyomjuk le a jobb oldali fékpedált. A féklemez nekitolódik a  kormányzógörgőknek. A rögzítő fék itt fog működésbe lépni. a rögzítő fék kioldása: Lábbal nyomjuk le a bal oldali fékpedált, a féklemez eltolódik a  kormányzógörgőktől. A rögzítő fék ekkor kiold.
Rakományegységek felemelése: A rakomány megfelelő megtámasztásához biztosítanunk kell, hogy az emelővilla olyan mélyen menjen be a rakomány alá, amennyire csak lehetséges. Ha lehetséges, a rakománynak a villa hátsó részére kell nehezednie. A rakomány nem nyúlhat túlságosan túl a villavégeken. A rakományt lehetőség szerint az emelővillák középvonalához minél közelebb kell megemelni és szállítani.
Teher felemelése: Csak olyan raklappal dolgozzunk, amelynek maximális mérete nem több mint 1000 x 1200 mm. Sérült rakodó berendezés vagy helytelenül összeállított rakományegység nem használható.  A rakományt úgy tegyük a teherhordóra  illetve úgy rögzítsük azon, hogy semmiképpen ne tudjon elmozdulni vagy leesni. A rakományegységeket úgy helyezzük el az árukészletben, hogy a kiálló részek ne szűkítsék le a meghatározott átjáró szélességet.
Raklapok szállítása: A rakományegységeket (pl. raklapokat) egyesével kell szállítani. Akkor szabad egyszerre több rakományegységet szállítani, ha a munkafelügyelő így rendelkezik, és / vagy ha az megfelel a műszaki követelményeknek. A gépkezelőnek mindig gondoskodnia kell az rakományegység megfelelő állapotáról. Csak biztonságosan és körültekintően elhelyezett rakományegység szállítható.
Kormányzás felvonóban: Ez a művelet elég bonyolult, ezért csak tapasztalt targoncakezelő végezheti a teherhordást. Ennél az ipari targoncánál a gépkezelő csak olyan liftet használhat amelynek megfelelő a terhelhetősége, illetve amelynek használatához a gépkezelő az üzemeltetőtől engedélyt kapott.
A bonyolult művelet a következő:
Hajtsunk az ipari targoncával a liftbe úgy, hogy a rakomány előre nézzen, ne érintsük meg rutinosan a liftakna falát. Biztonságosan rögzítsük az ipari targoncát. Az ipari targonca biztonságos rögzítése előfeltétele, hogy megakadályozza a rakomány és az ipari targonca véletlen elmozdulását. Az akna falától legalább 100 mm távolságot kell tartani.
Üzemen kívül helyezés:
Az ipari targonca biztonságos rögzítése: VIGYÁZAT! Tilos az ipari targoncával bármilyen ívű kisebb-nagyobb emelkedőn megállni. Győződjünk meg róla, hogy az ipari targonca ne tudjon véletlenül elgördülni. Soha ne álljunk olyan helyre a targoncával, ahol a veszélyforrást jelenthet a többi jármű számára.
Remélem tudtam segédkezni az ipari targonca könnyebb megismeréséhez és használatához!

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog raklapemelő béka