Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Veszélyes-e a lithium akkumulátor?

Veszélyes-e a lithium akkumulátor?
Hallottunk sorra felrobbanó mobiltelefonról az elmúlt hónapokban, amit a mobiltelefon akkumulátora idézett elő. Nos, a lithium alapanyagból készült akkumulátorok nem csak a mobiltelefonok és autók, de a barkácsgépek, például akkus csavarozók területét is meghódították. Számos előnye mellett a hátránya, hogy akár tűzveszélyes is lehet. Vajon kell-e félnünk, hogy felrobban az akkus csavarbehajtó a kezünkben?

Napjainkban a  legelterjedtebb akkumulátor gyártási technológia során lítíum ionokat alkalmaznak. A Li-ion akkumulátor töltéseinek tárolását lítium ionk végzik. A kétféle töltésű elektródák elválasztásáról elektrolit gondoskodik. 
Az atom elemei közül a Lítium rendelkezik a  harmadik legkisebb tömeggel, így elmondhatjuk hogy jelentős súlymegtakarítással bír a nehezebb fémeket használókkal szemben. Ebből következik, hogy a lítium akkumulátorok  és a hagyományos Ni-MH vagy Ni- CD akkumulátorok között a legfontosabb különbség a súly. Nem csoda, hogy ezen fejlettebb gyártási technológia átvette a vezető szerepet. Ez a technológia azonban némi veszélyeket is rejt magában. Ilyenkor jogosan merül fel a kérdés, hogy ha veszélyeket rejt miért alkalmazzák?
Nos, azért mert ennek a gyártási technológiának a sokkal több az előnye, mint a hátránya.  A gyártók ma azon versenyeznek, hogyan tudják a termékeiket minél kisebb méretben és könnyebb súllyal előállítani. Nem csoda, hogy ezt a gyártási módot preferálják. Egy másik előnyük. hogy nagyon kevés mérgező anyagot tartalmaznak és sokkal több munkaóra végezhető velük.
Egy hátránya viszont, hogy előfordulhat, hogy az akkumulátor felrobban túltöltés miatt. Ez azért következhet be, mert ezek a típusú akkuk, sokkal érzékenyebbek a gyártási  és tervezési hibákra elődeiknél.
Az elektrolit, mely az elektródák elválasztásáról gondoskodik, gyúlékonyságát tekintve rendkívül érzékeny, mindössze elég 60-90 °C a gyulladáshoz. A cellákban tárolt energia nagyon gyorsan felszabadul és hő termelődik, mely a 600°C-ot is elérheti. 
A legtöbb esetben röviddel az akkumulátor feltöltése utáni esetekben figyeltek meg ilyen baleseteket.  Az akkumulátor töltöttségi szintje minél magasabb, annál több energia képes felszabadulni és több hő termelődik.
A melegedés kiváltó oka lehet rövidzárlat. A zárlatot pedig okozhatja  gyártási hiba, sérülés  helytelen töltés vagy fém tárgyal való érintkezés.

 Szerencsétlen esetben, ha tűz ütne ki a legfontosabb teendő az eszköz azonnali hűtése. A vízzel való hűtés  a legjobb megoldás minden esetben, ha mobil telefonunk vagy laptopunk füstölni vagy égni kezd. Természetesen ez a módszer csak abban az esetben alkalmazható, ha nincs hálózathoz csatlakoztatva az eszköz, mert az elektromos áram alatt lévő eszközök vízzel való oltása tilos!

Mégis hogyan vehetjük elejét a Li-ion akkumulátor kigyulladásának?
- Csak az eszköz gyári töltőjét használjuk.
- Kizárólag megbízható helyről vásároljunk akkumulátort.
- A gyártói utasításokat szigorúan tartsuk be.
- Töltés közben felügyelet nélkül ne hagyjunk semmilyen eszközt
- Éghető anyagokat távolítsunk el az elemek és akkumulátorok közeléből
- A konnektorból minden estben húzzuk ki a töltőt, töltőben ne hagyjunk elemet vagy akkumulátort.
- Ne tegyük ki az elemeket, akkumulátorokat sérülésnek vagy sugárzó hőnek
- Vigyük ezeket az eszközöket gyűjtőhelyekre és ne dobjuk ki a háztartási szeméttel.
- A felhalmozott eszközöknek a kigyulladása sokkal  valószínűbb, ezért ne tartsunk nagy mennyiséget egy helyen.