Feladat, hogy a művelethez válasszatok ki a megfelelő gyalugépet, ellenőrizzétek a berendezést a munkavégzésetek megkezdése előtt úgy, hogy a gyalulási műveletek során a munkafolyamatotok szakszerű és biztonságosan elvégezhető legyen. Fontos információ mindig minden alkalommal elmondom azaz leírom, hogy a balesetvédelmi előírásokat kötelező minden esetben betartani és betartatni, így elkerülhetjük nagy eséllyel az időközben felvetődő kisebb-nagyobb problémákat.
Akkor hát lássuk kicsit részletesebben amit már a bevezetőmben is említettem a gyalugépekről. Kiemelném többek közt a faipari gyalugépeket…. A faipari gyalugépeket minden esetben jó ha tudod, hogy a szerszámtengelyek száma szerint két csoportba sorolhatjuk: 1. Egy szerszámtengelyes gyalugépek és több szerszámtengelyes gyalugépeket különböztetünk meg. Ezek mellett bemutatom nektek még, az Egyengető gyalugépet és a Vastagoló gyalugépet, valamint a Kombinált gyalugépet.
Az Egy szerszámtengelyes gyalugépekről bővebben: tudnod kell, hogy az anyag megmunkálását a gyalugépeknél a nagy sebességgel forgó késtengelybe befogott gyalukések végzik. A forgácsoló fő-mozgást mindig a nagyon nagy sebességgel forgó késtengely végzi, az előtoló mellékmozgást pedig a kézi, vagy gépi erővel előtolt faanyag. Jó ha tudjátok, hogy alakjuk szerint megkülönböztetünk szögletes és hengeres késtengelyeket. Vigyázat!!!!!!! A szögletes késtengelyek veszélyesek, ezért csak gépi előtolású, védőberendezéssel ellátott gyalugépeken használhatók. A hazai szabványok kizárólag csak a hengeres késtengelyek alkalmazását engedélyezik, ellenben többfejes, gépi előtolású teljesen zárt rendszerben működő külföldi gyalugépeken előfordulhatnak szögletes késtengelyek. A gyalugépek késeinek szerkezete általánosságban a kések méretei és szögértékei a késtengelyek szerkezetétől és a gyalukés feltételeitől függnek. A szabályos és pontos beállítás fontos kritériuma, hogy valamennyi kés vágóéle ugyanazon forgási hengerfelületet járja be. A befogás módja szerint a késtengely lehet fedőlapos (csavar-leszorításos), hasítékba fogott szerszámú és ékléces. A mindennapi gyakorlatban nagy részt ma már csak az ékléces befogással találkozunk. Az ékléc a késtengelyt alkotó acélhenger palástfelületébe mart, és a tengelyvonallal párhuzamos horonyba oldalról csúsztatható be. A hornyok a hengerpalást felé szűkülnek, a késeket az ékléc és a horony fala közé helyezik. Az éklécet csavarokkal előfeszítik, így szorítják a kést a horony falához. A késtengely forgásakor az ékléc, tehetetlenségéből adódóan, sugár irányú erőhatást gyakorol a késtengelyre, így a palást felé szűkülő horonyban létre jövő ékhatás következtében a késeket az előfeszítésnél nagyobb erővel szorítja a horony falához, megakadályozva a kés kirepülését. A késtengelyben a gyalukések száma általában páros, kettő-, négy-, hat-, nyolc-, esetleg tizenkettő késsel. Az egyenes késtengelyek mellett egyre gyakoribb a ferde élű, spirális késtengely. Az egyenes élű késtengely esetén egy-egy kés érintkezése az anyaggal előbb befejeződik, mint ahogy a következő kés megkezdené forgácsolását. Ennek következménye a forgácsoló erő ingadozása, valamint a fellépő rezgéseké. Spirális késtengely alkalmazásával a rezgés erősen csökkenthető.
A GYALUGÉPEK KÉSEINEK CSERÉJE, ELLENŐRZÉSE ÉS BEÁLLÍTÁSA
A kések cseréje során mindig ügyelni kell a tárolásra és fontos megemlítenem, hogy nagyon kell figyelni a ki- és beszerelés szabályaira. A késtartó tengelybe csak azonos tömegű gyalukéseket szabad beszerelni. A kések tengelybe helyezésekor a rögzítő csavarokat először csak lazán szabad meghúzni, hogy később a kések azonos „kiállásúra” történő beállítása fixen biztosított legyen. A rögzítő csavarok szorításánál a csavarkulcsot tilos meghosszabbítani egyéb segédeszközökkel. (pl. csődarabokkal), mert ez a csavarmenet megszakadásához vezethet, ami gyengíti a csavarkötést. Új vagy felújított gépek és késtengely esetén minden esetben kizárólag szakemberrel szabad elvégeztetni a késtengely statikai és dinamikai kiegyensúlyozottságának ellenőrzését, vagy annak elvégzését. A kések tömegét beszerelés előtt ellenőrizni kell. Mert, ha a kés tömegeloszlása egyenletes, akkor a gyalukés beszerelhető. A kések beszerelése és a csavarok megszorítása után az ellenőrzés legegyszerűbb módja a rövid ideig tartó üresen járatás, amely az üzemi fordulatszámnál alacsonyabb fordulatszámon történik, további ellenőrzési lehetőség még, a próbagyalulás. Késcsere után 10-15 perc gyalulás után a késrögzítő csavarok után húzása és ellenőrzése kötelező. A forgó fő mozgást végző szerszámok akkor működnek rezgés mentesen, ha súlypontjuk az elméleti forgástengelyen van. Ha a súlypontjuk kívül esik a fogástengelyen, a keletkező centrifugális erő lengésbe hozza a késtartó tengelyt. Ez káros igénybevételnek teszi ki a megmunkáló gép csapágyait, szerkezeti elemeit és egyenetlen felületet okoz. A forgácsoló szerszámokat ezért ki kell egyensúlyozni. A kiegyensúlyozás lehet statikus és dinamikus. Az egyszerű és rövid szerszámokat elegendő statikusan kiegyensúlyozni. Dinamikus kiegyensúlyozás szükséges a karcsú és nagy fordulatszámú, nagy tömegű szerszámok esetében. A szerszámok kiegyensúlyozása már a betétkések beállítása előtt kezdődik. A kések tömegét nagy pontosságú mérlegeken ellenőrzik. A szemben fekvő kések tömegének mindenképpen azonosnak kell lennie. Az esetleges többlet tömeget köszörüléssel távolítják el a késekről.